تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟ ( جدیدترین تغییرات )

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟

جهت مشاوره در زمینه تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟ ( جدیدترین تغییرات )

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟ ( آخرین تغییرات ) : نحوه تاثیر معدل در کنکور۱۴۰۱,چگونگی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور۱۴۰۱,تاثیر نمرات نهایی در کنکور ۱۴۰۱,تاثیر نمرات کتبی در کنکور ۱۴۰۱,تاثیر معدل مثبت یا مستقیم ؟,تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401,تاثیر معدل در کنکور داوطلبان نظام قدیم,تاثیر معدل در کنکور داوطلبان نظام جدید,تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱,تاثیر مثبت معدل در کنکور,تاثیر قطعی معدل در کنکور,تاثیر سوابق تحصیلی دبیرستان در کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟ ( جدیدترین تغییرات )

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱

مصوبات به این صورت است که آزمون اختصاصی که وزن آن 40 درصد بوده و متولی برگزاری آن سازمان سنجش وزارت علوم است هر سال، دو بار و با اعتبار دوساله انجام شود با این کار دانش آموزان مقداری آرامش بیشتری خواهند داشت و تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ بیشتر خواهد شد و اگر دانش آموز در یکی از این امتحانات ناموفق بود، می‌داند که سرنوشتش از بین نمی‌رود و بار دیگر این شانس را دارد.

کبگانیان خاطرنشان کرد: همچنین نتایج تا دو سال باید معتبر باشد این گونه نیست که دانش آموز و داوطلب مجبور باشند همان سال تصمیمم بگیرند، می‌تواند تا دو سال رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند که ما مطمئن هستیم که این روش در هدایت دانش آموزان و داوطلبان در رشته‌های مورد علاقه شأن مؤثر خواهد بود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: استاندار سازی نتایج این آزمون‌ها خیلی مهم است، بنابراین استاندار سازی امتحانات دروس عمومی و اختصاصی سال آخر دوره دوم در دبیرستان، باید طوری باشد که امتحان نهایی امسال دانش آموز با امتحان نهایی سال دیگر دانش آموز تفاوت خاصی نداشته و استاندارد باشد تا بتوان از روی آن قضاوت کرد.

وی ادامه داد: همچنین عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی و سابقه کامل تحصیلی دانش آموزان باید زودتر تعیین شود، برخی از دانش آموزان هستند که چند سال پیش دیپلم گرفته و می‌خواهند در کنکور شرکت کنند، بنابراین در سابقه تحصیلی خلاء داریم و دو سال زمان خوبی برای این کار است.

کبگانیان افزود: قرار شد تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ و تمام موارد دیگر، طی نامه‌ای از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد نقشه جامع علمی کشور به وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش کشور ارسال و ابلاغ شود و این شورا یک ماه فرصت دارد محورها و دستورالعمل‌ها و شیوه نامه‌های مورد نیاز را اعلام کرده و به ستاد نقشه تحویل دهد.

وی یاد آورشد: همچنین مقرر شد، کارگروهی برای ارتقا و استاندار سازی برگزاری امتحانات نهایی توسط وزارت آموزش و پرورش ایجاد شود که این امتحانات نهایی با تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ 60 درصدی و تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱  40 درصدی دارد.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور افزود: دانش آموزانی که برای کنکور سال 1402 آماده می‌شوند باید به روش خواندن دروس و عمق یادگیری و مقدرای هم پرهیز از تست زنی توجه کنند، البته تست نیز 40 درصد در کنکور سال 1402 تأثیر دارد ولی دانش آموزان باید بیشتر بر عمق یادگیری توجه کنند براساس گزارشی بعد از این مصوبه، مراجعه دانش آموزانی که دو سال دیگر کنکور دارند به کلاس‌های کنکور بسیار پایین آمده است.

وی تصریح کرد: کارگروهی در آموزش و پرورش برای ارتقای استاندارها، برگزاری امتحانات نهایی از طراحی سوالات تا ایجاد و ارسال سوابق تحصیلی به شورای سنجش و پذیرش ایجاد شده و به همه شعب ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: چون تصحیح الکترونیک سوالات تشریحی یک کار تخصصی است و نیاز به نرم افزار و سخت افزار خاص خود دارد از مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان برنامه و بودجه درخواست همکاری داریم تا بودجه لازم برای این کار را در لایحه بودجه سال 1401 پیش بینی کنند. چون وزارت آموزش و پرورش فقط 2 سال وقت دارد تا این ارتقا سخت افزاری و نرم افزای را ایجاد کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز یک ماده دراین خصوص دارد که منابع لازم در اختیار دستگاه‌های مربوطه باید گذاشته شود، از وزارت آموزش و پرورش نیز خواستیم، درخواست خود را دراین زمینه به سازمان برنامه و بودجه برای بودجه سال 1401 ارائه دهند.

تاثیر معدل سه سال آخر در کنکور 1401

‏وزیر آموزش و پرورش:
🔻در راستای تشویق دانش‌آموزان و افزایش تمرکز آن‌ها در طول دوره‌های تحصیلی، تأثیر معدل ۳ سال آخر در کنکور افزایش می‌یابد

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟ ( آخرین تغییرات )

♦️تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۶۰ درصد می‌شود

منصور کبگانیان، دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور:
🔹مصوبات مربوط به کنکور، برای کنکور ۱۴۰۱ اجرایی نمی‌شود و داوطلبانی که در حال مطالعه برای کنکور هستند نگرانی نداشته باشند.
🔹در جلسه روز سه شنبه 99/09/04 ستاد نقشه جامع علمی کشور استفاده از سابقه تحصیلی مورد تاکید قرار گرفت و ۶۰ درصد سابقه تحصیلی برای تاثیر در کنکور مورد تصویب قرار گرفت.
🔹بر این اساس کنکور و آزمون کتبی متمرکز فقط ۴۰ درصد تاثیر خواهد داشت

برای آگاهی از آخرین تغییرات تاثیر معدل در کنکور 1401 می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه مشاور گروپ تماس گرفته و راهنمایی های لازم را در یافت نمایید.

9099071614 بدون اضافه کردن صفر و هرگونه پیش شماره ی دیگر


تاثیر معدل در کنکور 1401 :   تاثیر معدل در کنکور یا بهتر بگوییم تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور یکی از اصلی ترین دغدغه های داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ است.

با توجه به مصوبه مجلس و طبق قوانین موجود، نحوه گزینش داوطلبان کنکور به گونه ای است که 85 درصد از ظرفیت دانشگاه ها می بایست از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شوند. در واقع تاثیر معدل و سوبق تحصیلی در این گروه از قبول شدگان دارای معیار صد در صدی است.

تاثیر معدل در کنکور تا هر زمان که کنکور سراسری به شکل و استاندارد فعلی برگزار می شود، باقی است. در واقع از لحاظ قانونی هر چه سهم سوابق تحصیلی بیشتر شود، سهم نمره کنکور در قبولی داوطلبان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کمرنگ تر خواهد شد. این سیاست جهت حذف تدریجی کنکور اعمال شده ولی هنوز به طور صد در صد اجرا نمی شود.

تاثیر معدل در کنکور 1401 نیز وجود دارد .

در اینکه نمره سوابق تحصیلی در قبولی کنکور 1401 تاثیرگذار است، تردیدی نیست. اما نحوه و چگونگی این تاثیر سوال بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری 1401 است.

سوابق تحصیلی و معدل به دو صورت می تواند در قبولی اثرگذار باشد:

تاثیر مثبت معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1401 : هر داوطلب دارای دو نمره متفاوت است. یک نمره حاصل آزمون کنکور است و دیگری مربوط به نمره سوابق تحصیلی است. چنانچه نمره سوابق تحصیلی موجب کاهش نمره کنکور شود، این نمره اعمال نمی شود.

در واقع تاثیر مثبت سوابق تحصیلی به مفهوم اینست که تنها در صورتی که نمره معدل و سوابق تحصیلی موجب ارتقا نمره کنکور شود، اعمال می شود. در صورت تاثیر منفی، نمره معدل در نظر گرفته نخواهد شد. به این ترتیب نحوه تاثیر معدل در کنکور 1401 ارتباط مستقیم با نمره کنکور دارد.

تاثیر قطعی معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1401 : بدون توجه به نتیجه ای که داوطلب در کنکور کسب کرده است، نمره معدل و سوابق تحصیلی در تعیین رتبه اثرگذار است. تاثیر قطعی معدل در کنکور بدون توجه به مثبت یا منفی بودن آن اعمال می شود. در این صورت ممکن است این اثرگذاری همیشه به نفع داوطلبی که نمره کنکور بالاتری گرفته است، نباشد.

بدین‌وسیله به اطلاع میرساند، در آزمون سراسری سال 1401 مطابق مصوبات بیست و چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 99/07/22 مقررات ذیل اجرا می‌شود.

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1401 همانند سال 1399 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است و مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر سوابق تحصیلی آزمون سال 1401همانند سال 1399 می‌باشد.

مصوبه هفدهمین جلسه مورخ 97/12/26 شورای سنجش و پذیرش دانشجو مجدداً تائید شد و از آزمون سراسری سال 1401 و بعد از آن، سنجش فقط با یک آزمون و بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6  انجام می‌شود.

برای داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت می‌کنند، منابع درس امتحانی «فرهنگ و معارف اسلامی» کتاب‌های «اصول عقاید 1، 2 و 3»، منابع دروس امتحانی «زبان عربی عمومی و تخصصی» کتاب‌های «عربی، زبان قرآن 1، 2 و 3» و منابع درس امتحانی «تاریخ» کتاب‌های «تاریخ اسلام 1 و 2 و تاریخ 3 (ایران در دوره اسلامی)» درنظر گرفته می‌شود. در زمان ثبت‌نام آزمون سراسری در گروه علوم انسانی، داوطلبان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی باید انتخاب کنند که صرفاً به یکی از دفترچه سوالات عمومی و تخصصی گروه علوم انسانی از «منابع دیپلم علوم انسانی» پاسخ می‌دهند یا به دفترچه سوالات گروه علوم انسانی که «منابع چهار درس الهیات و معارف اسلامی، زبان عربی عمومی و تخصصی و تاریخ آن»، کتاب‌های دیپلم علوم و معارف اسلامی است.


تاثیر معدل درکنکور شامل چه کسانی است؟

تاثیر معدل در کنکور 1401 :

فارغ التحصیلان دوره متوسطه :

افرادی که یکی از شرایط زیر را دارا باشند مشمول طرح تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری و کاردانی نبوده و اطلاعات آنان در این سایت موجود نیست:

الف - فارغ التحصیلان قبل از سال 84

ب - فارغ التحصیلان شاخه فنی حرفه ای و کاردانش قبل از شهریور 1395 و فارغ التحصیلان رشته های غیرنظری(دانشسراهای تربیت معلم )

ج - فارغ التحصیلان نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه

د- دیپلمه های تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از كشور

فارغ التحصیلان دوره پیش دانشگاهی :

فارغ التحصیلان پیش دانشگاهی قبل از سال 1391 مشمول طرح تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری وکاردانی نبوده و اطلاعات آنان در این سایت موجود نیست.

نکات مهم :

- با توجه به هماهنگی به عمل آمده با سازمان سنجش آموزش کشوراطلاعات سوابق تحصیلی دوره متوسطه و پیش دانشگاهی موجود در سامانه، دهم بهمن ماه جهت اعمال در سامانه ثبت نام کنکور سراسری به سازمان سنجش تحویل خواهد شد .

- برای دانش آموزان پایه دوازدهم نظام جدید(3-3-6) اطلاعات هویتی و برای دانش آموزان نظام قدیم کلیه سوابق تحصیلی تا دهم بهمن ماه قابل مشاهده است .

- دانش آموزان جهت ثبت نام در آزمون سراسری می بایست کد اخذ شده از این سامانه را در تقاضانامه ثبت نام درج نمایند .

- با توجه به اینکه اطلاعاتی که در این سایت موجود می باشد عیناً به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال خواهد گردید لذا جهت جلوگیری از وجود مشکل در فرآیند ثبت نام آزمون سراسری ، ضمن مشاهده اطلاعات خود درصورت هرگونه مغایرت ازطریق درج درخواست در همین سامانه اقدام نمائید . قابل ذکر است این درخواست ها در منطقه محل تحصیل شما بررسی و رفع مغایرت می گردد .

- در صورت عدم رفع مغایرت به منطقه محل تحصیل خود مراجعه نمائید .

- سوابق تحصیلی نمره ای دانش آموزان پایه دوازدهم نظام جدید و غیر فارغ التحصیل دوره پیش دانشگاهی نظام قدیم در تیر ماه به این سامانه ارسال و قابل مشاهده خواهد بود .

تاثیر معدل در کنکور داوطلبان نظام قدیم و جدید

تاثیر معدل در کنکور طبق مصوبات و بخشنامه های منتشر شده برای داوطلبان نظام جدید و قدیم آموزشی به شرح زیر است:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) به میزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ میشود.

ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك، علوم تجربی، علوم انسانی

و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 در نظام آموزشی قبلی اخذ نموده اند و امتحانات یك‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی می باشند.

سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت است.

تاثیر معدل در کنکور 1401 برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی

تاثیر معدل در کنکور 1401 : داوطلبان دارای مدرك پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیك، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر كه مدرك دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات یك یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال میشود. در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداكثر 30 درصد است وبه صورت تأثیر مثبت در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ میشود.

توجه : تاثیر معدل در کنکور شامل دانش آموزان رشته های کاردانش و فنی حرفه ای نمی باشد. دانش آموزانی دارنده مدرک کار دانش و یا فنی حرفه ای که در یکی از رشته های (ریاضی یا تجربی یا انسانی) شرکت کنند ،این داوطلبان شامل تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ نمی باشند و اگر تمایل به اعمال تاثیر سوابق تحصیلی دارند باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر شرکت کنند.

نکته مهم: با توجه به اینکه در حال حاضر تنها در پایه دوازدهم امتحانات نهایی برگزار می شود، لذا معدل پایه دهم و یازدهم تاثیری در کنکور 1401 ندارد.

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401 چگونه است؟

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1401 همانند سال 1399 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401 برای افرادی که در سال 83 فارغ التحصیل شده اند وجود دارد؟

خیر. تاثیر معدل در کنکور از سال 1384 قطعی شده است و فارغ التحصیلان سال 84 به بعد مشمول این طرح نمی گردند.

سوابق تحصیلی برای چه افرادی اعمال نمی شود؟

سوابق تحصیلی برای دو گروه اعمال نمی شود که توضیحات کامل آن در همین مقاله ذکر شده است.

معدل بالای چند در کنکور تاثیر دارد؟

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش تاثیر معدل در کنکور 1401 برای همه داوطلبان به صورت 30 درصد تاثیر مثبت اعلام شد .

4.6/5 - (9 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه خواهد بود ؟ ( جدیدترین تغییرات )

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. Ali

  سلام نحوه محاسبه معدل چطور انجام میشه؟ فقط امتحانای نهایی سال ۱۲ یا معدل ۳ سال؟

  پاسخ
  1. محبوبه

   فقط نهایی دوازدهم

   پاسخ
 2. محمد

  عرض سلام و خسته نباشید.بنده ارشد عمران از دانشگاه علم وصنعت تهرانم.
  سال 1384/4 دیپلم گرفته و پیش دانشگاهیم رو قبل از سال 90-91 دریافت کردم. با توجه به اینکه معدل بنده پایینه اگر واسه1400 بخواهم کنکور تجربی بدهم تاثیر معدل واسم چگونه خواهد بود؟ سپاس از وقتی که صرف میکننید

  پاسخ
 3. MRY

  سلام لطفااا سوالمو جواب بدید مرسییی
  آیا نمرات امتحانات مستمر دوازدهم در کنکور تاثیر داره؟

  پاسخ
 4. Marry

  من نفهمیدم الان 60 درصد تاثیر مثبته شده یا قطعی؟؟
  تو رو خدا جواب بدین دارم دیوونه میشم

  پاسخ
 5. مهران

  سلام و خسته نباسید
  من دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی و کاردانی فنی(علمی کاربردی) دارم(97) و دیپلم آزاد فنی حرفه ای هم دارم
  اگر از تطبیق استفاده کنم یکماهه دیپلم کاردانش میگیرم (99)
  با این دیپلم(کاردانش) و کاردانی میتونم کنکور تجربی شرکت؟
  (نظر به اینکه دیپلم برای امسال و کاردانی برای 2 سال پیش بوده)
  ممنون.

  پاسخ
  1. sahar

   الان ۶۰ ٪ تأثیر برای کنکور ۱۴۰۱ اعمال میشه؟
   و اینکه فقط شامل امتحان نهایی سال دوازدهم میشه؟
   آخه ما که امتحانای دهممون مجازی بوده و به نفع اونایی که تقلب کردن و به ضرر اونایی که خودشون امتحان دادن تموم شد…
   امتحانای دهم هم که نهایی نبوده و هر معلمی به سبک خودش امتحان گرفت( بعضیا سخت و بعضیا خیلی آسون)
   الان معیارشون واسه تأثیر معدل( اگه قرار باشه سه پایه رو تأثیر بدن اونم ۶۰ درصد!!!!) چیه دقیقا؟؟؟؟؟

   پاسخ
 6. Zahra

  من می خوام کنکور ثبت نام کنم
  کسی میدونه چه موقع تمدید میشه ؟؟؟؟

  پاسخ
 7. مریم

  سلام من ی پشت کنکوریم ک رشته ام تجربی و میخوام انسانی شرکت کنم و معدل دیپلمم پایینه خیلی خسته ام همینجوریم خیلی استرس دارم ک با دیپلم تجربی باید کل درسای انسانی و بخونم و هزار تا مشکل از بیماری گرفته تا….دارم حالا گفتن تاثیر معدل ۶۰ درصد شده و باید معدلتو ترمیم کنی دیگه نمیرسم ب اخر خط رسیدم و اینجوری فقط ب فکر خود کشی ام اگر راس میگن سهمیه هارو حذف کنن انسانم آرزوست ای خداااااااااااااا ب فریاد برس

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

دریافت کارنامه کنکور 1401