تاثیر سهمیه ایثارگران و سهمیه بومی گزینی در کنکور 98

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه ایثارگران و سهمیه بومی گزینی در کنکور 98

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی : سهمیه ایثارگری در کنکور چه میزان تاثیرگذار است؟ غیر از سهمیه ایثارگری در کنکور ، چه سهمیه هایی شامل داوطلبان کنکور سراسری خواهد شد؟ از طرح بومی گزینی چه می دانید؟ در مرکز مشاور گروپ بخوانید .

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی

تاثیر سهمیه ایثارگری در کنکور ۹۷

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »  در کنار برنامه ریزی کنکور و مطالعه منابع لازم و استفاده از کلاس های مختلف برای آمادگی در کنکور سراسری تعدادی از داوطلبان این شانس را دارند با استفاده از سهمیه ایثارگری و تاثیر این سهمیه در نتیجه آزمون شانس خود را برای قبولی در رشته مورد علاقه خود افزایش دهند.

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری انواع مختلفی دارد و هر کدام تاثیر متفاوتی بر روی رتبه و تراز هر فرد می گذارد. نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که بیش از ۹۰درصد داوطلبان کنکور سراسری از سهمیه مناطق برخوردار هستند و سهمیه ایثارگری بطور میانگین هر سال نزدیک به ۴ درصد داوطلبان را شامل می شود.در سال گذشته به دلیل اضافه شدن سهمیه ۵ درصدی ایثارگران انتظار می رود در کنکور ۹۷ تعداد داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگری افزایش یابد.در ادامه این مطلب به انواع سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری و نوع تاثیر هر کدام اشاره خواهیم کرد.تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی   

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   ساده ترین و پرجمعیت ترین سهمیه در کنکور سهمیه مناطق است. دانش آموزان با توجه به شهری که سه سال آخر دبیرستان را در آن گذرانده اند به سه منطقه ۱، ۲ و ۳ تقسیم بندی می شوند.

ملاک این دسته بندی دسترسی دانش آموزان این مناطق به امکانات آموزشی است. به گونه ای که فرض بر این گرفته شده که داوطلبان شهرهای بزرگ از امکانات آموزشی بیشتری بهره گرفته اند.

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   بنابراین داوطلبان شهرهای بزرگ عمدتا در سهمیه منطقه ۱ به حساب می آیند. شهرهای کوچک و همه روستاها به دلیل صعوبت دسترسی به امکانت آموزشی در سهمیه منطقه ۳ دسته بندی می شوند و هر شهری که دسترسی اش به امکانات آموزشی نه به آسانی دانش آموزان منطقه ۱ و نه به سختی دانش آموزان منطقه ۳ باشد در منطقه ۲ سهمیه بندی می شوند.  تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی 

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »  به جرئت می توانم بگویم بیش از ۹۵ درصد شرکت کنندگان هر گروه آموزشی در هر سال در این سه منطقه دسته بندی می شوند. این سهمیه ها خیلی در قبولی در دانشگاه ها تاثیر دارد به گونه ای که به هیچ وجه برای سازمان سنجش رتبه کشوری شما مهم نیست و در هر گونه پذیرشی صرفا رتبه سهمیه شما مهم است و لاغیر.


مشاور گروپ


تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته دانشگاه

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   پس از سهمیه مناطق ۳گانه پرجمعیت ترین و موثرترین سهمیه، سهمیه ایثارگران و جانبازان است. درمورد این سهمیه ابهامات خیلی زیادی وجود دارد که در این مقاله سعی کرده ایم خیلی از این ابهامات را شفاف سازی کنیم. لازم به ذکر است تمامی اطلاعاتی که در این قسمت آورده شده است از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری استخراج گردیده است و کاملا مستند است.

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »  طبق قانون ۲۵ درصد از ظرفیت هر کدرشته محل مخصوص داوطبان سهمیه ایثارگران است. یعنی مثلا اگر در رشته ای ظرفیت دانشگاه های دولتی روزانه ۴۲۰۰۰ نفر باشد پس ۲۵ درصد آن یعنی حدود ۱۰۵۰۰نفر از این ظرفیت مخصوص داوطلبان سهمیه ایثارگران است.

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »  این امار وقتی به چشم می آید که بدانیم تنها حدود ۳ الی ۴ درصد شرکت کنندگان کنکور سراسری حائز این سهمیه هستند . پس متوجه می شویم که داوطلبان این سهمیه خیلی راحت تر از سایر سهمیه ها امکان قبولی در دانشگاه را دارند به شرطی که انتخاب رشته منطقی ای انجام دهند و همه نکاتی که ذکر شده و خواهد شد را رعایت نمایند.

از کنکور ۹۶ ، ۵ درصد ظرفیت هم برای فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و ایثارگران با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه درنظر گرفته شده است که مجموعا ظرفیت سهمیه ایثارگران را به ۳۰ درصد افزایش داده است .تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی

در انتخاب رشته دانشگاه

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »  یعنی ممکن است آنقدر در سهمیه ایثارگران داوطلب با تراز خوب داشته باشیم که برای آن داوطلبی که رتبه ۲۲۰۰۰ کشوری و ۷۰ درصد تراز آخرین نفر قبولی در دانشگاه علوم پزشکی تهران را کسب کرده در دانشگاه تهران جایی نباشد.

یا حالت دیگر اینکه ممکن است رتبه ۱ سهمیه ایثارگر بشود رتبه ۵۰۰۰۰ کشوری و با وجود اینکه در سهمیه خودشان رتبه ۱ شده ولی چون ترازش از ۷۰ درصد آخرین تراز قبولی رشته های پزشکی دانشگاه تهران کمتر شده نتواند از ظرفیتی که برایش در دانشگاه تهران باز است استفاده کند. تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  

مشاور گروپ

خیلی خلاصه وار بخواهم شانس قبولی این داوطلبان را توضیح دهیم اینگونه است :

 تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   اگر داوطلبی که رشته اش تجربی و سهمیه اش ایثارگران است در زیرگروه ۱ تراز بالاتر از ۵۰۰۰ کسب کند (یعنی رتبه کشوری حدودا ۱۹۰ الی ۲۰۰ هزار شده باشد ) حتما در یک رشته پیراپزشکی در یک دانشگاه دولتی یا آزاد قبول می شود.

داوطلبی که رشته اش ریاضی یا انسانی یا هنر یا زبان است نیز به احتمال بالای ۹۵ درصد با هر رتبه ای در یک دانشگاه دولتی قبول می شوند. کیفیت رشته قبولی وابسته به ترازی است که داوطلب کسب می کند.  تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی 

سایر سهمیه هایی که در کنکور سراسری موجود است به شرح زیر است :

سهمیه بهیاران : ۵ درصد از ظرفیت رشته پرستاری در هر دانشگاه به بهیاران با حداقل ۵ سال سابقه کار

سهمیه کارمندان : حدود ۱۰درصد از ظرفیت دانشگاه های شبانه به کارمندان وزارت علوم و کارمندان دانشگاه ها که بومی استان هستند تعلق دارد.

1480618076 کانال تلگرام کنکور سراسری

انواع سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری ۹۷

۱- جانبازان (با هر درصد جانبازی)
۲- همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر
۳- آزادگان و فرزندان و همسران آنان
۴- جانبازان زیر ۲۵ درصد به همراه همسر و فرزندان آن ها
۵- رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه به همراه همسر و فرزندان آن ها
۶-همسر و فرزندان شهدا

ظرفیت دانشگاه ها برای انواع سهمیه های ایثارگری در کنکور سراسری 98

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   هر کدام از انواع سهمیه های فوق ظرفیت و تاثیر مشخصی در کنکور سراسری دارند. جانبازان ، همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد جانبازی و همچنین آزادگان به همراه همسر و فرزندان آن ها به اضافه همسر و فرزندان شهدا ۲۵ درصد ظرفیت هر رشته محل را به خود اختصاص می دهند . از سویی دیگر داوطلبانی از سهمیه جانبازی زیر ۲۵ درصد و فرزندان و همسر رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه مجموعا ۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها را در اختیار دارند . در مجموع ایثارگران ۳۰ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها را به خود اختصاص می دهند.

نکته : طبق قوانین مندرج در بخش سهمیه ها اگر ظرفیت ۲۵ درصدی که مختص همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد جانبازی ، شهدا و همچنین آزادگان به حد نصاب نرسد مازاد آن به داوطلبانی که از سهمیه ۵ درصدی استفاده می کنند تعلق می گیرد.

میزان تاثیر گذاری سهمیه ایثارگری در انتخاب رشته کنکور 98

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   برای داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری استفاده می کنند چه افرادی که دارای سهمیه ۲۵ درصدی هستند و چه افرادی که از سهمیه ۵ درصد برخوردارند لازم است برای داشتن شانس قبولی در هر کد رشته محل ۷۰درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب کنند در نتیجه حتی در صورتی که ظرفیت ایثارگران خالی بماند اما داوطلبی ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی را کسب نکند عملا شانسی برا ورود به دانشگاه را ندارد.

نکته مهم : کسب ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی شانس لازم برای ایثارگران است اما کافی نیست.داوطلبی در نهایت می تواند وارد دانشگاه شود که در بین رقبای ایثارگر خود تراز بالاتری کسب کند.

نگاهی به سایر سهمیه ها در کنکور سراسری 98

۱- سهمیه مناطق : این سهمیه مهمترین سهمیه در بین داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری است و بیش از ۹۰ درصد افراد از آن بهرمند هستند.سهمیه مناطق به به سه منطقه ۱تا ۳ تقسیم می شود.

۲- سهمیه مناطق محروم : هر ساله سازمان سنجش مناطقی از کشور را در قسمت مناطق محروم قرار می دهد و دلیل آن کمبود شدید امکانات آن مناطق است و اکثر ظرفیت آن را به داوطلبان بومی آن مناطق اختصاص می دهد

۳- سهمیه بهیاران : افرادی که دارای دیپلم رسمی آموزش و پرورش هستند و در حرفه بهیاری مشغول به کار هستند برای ورود به رشته پرستاری دارای سهمیه مشخصی هستند.

تاثیر بومی گزینی در کنکور 98  ؟؟؟

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   کنجکاوی داوطلبان کنکور سراسری و تلاش برای افزایش اطلاعات خود و استفاده از این اطلاعات برا بالا بردن شانس قبولی، موضوعی اجتناب ناپذیر است. داوطلبان کنکور سراسری 98 به ماه های حساس و تعیین کننده ای نزدیک می شوند و لازم است در کنار مطالعه جامع و همچنین توجه به برنامه ریزی درسی، اطلاعات کافی نیز در مورد شرایط و ضوابط شرکت در کنکور سراسری 98 داشته باشند.

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   یکی از مواردی که همواره محل سوال و ابهام داوطلبان کنکور است بحث بومی گزینی یا به عبارتی گزینش بومی است.همان طور که در مقاله انواع سهمیه ها در کنکور سراسری 98 نیز گفتیم اکثر شرکت کنندگان در آزمون سراسری، دارای سهمیه مناطق هستند و حالا این سوال مطرح می شود که تاثیر سهمیه مناطق در کنکور به چه ترتیب است و در واقع تاثیر بومی گزینی در کنکور سراسری تا چه میزان شانس قبولی افراد را افزایش می دهد.در ادامه این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد و همچنین خواهیم گفت بومی گزینی در دوره های مختلف دانشگاهی به چه ترتیب است و شرایط داوطلبان استان های مختلف در بحث گزینش بومی چگونه می باشد.تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی


مشاور گروپ


تقسیم بندی استان ها در گزینش و تاثیر بومی

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »  اگر به شرایط جذب دانشجو در سال های گذشته دقت کنیم متوجه می شویم که پراکندگی دانشجویان غیر بومی در استان های مختلف بسیار زیاد است که این امر باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای دانشجویان و خانواده آن ها میشد. سازمان سنجش با طرح موضوع بومی گزینی و افزایش سهم هر دانشگاه از این موضوع، باعث کاهش این مشکلات شد و در حال حاضر دانشجویان، بیشتر در استان محل زندگی و یا در استان های همجوار مشغول به تحصیل هستند.البته تعدادی از رشته محل ها هستند که ظرفیت کامل آن ها به داوطلبان بومی اختصاص پیدا می کند اما اکثر رشته ها محل ها به گونه ای است که سهم بومی گزینی در آن ها بیشتر از افراد غیر بومی است.تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی

تاثیر سهمیه ایثارگران و بومی گزینی  »   بطور مثال دانشگاه فرهنگیان یا همان تربیت معلم سابق که اقدام به جذب دانشجو و تربیت آن ها جهت حرفه معلمی می کند صرفا از داوطلبان بومی هر استان دانشجو می پذیرد و به نوعی گزینش دانشجو در این دانشگاه بصورت بومی و آن هم از نوع استانی است.

سازمان سنجش برای مشخص شدن شرایط بومی گزینی، استان ها را به دو دسته ناحیه ای و قطبی تقسیم کرده است در جداول زیر نوع دسته بندی آن ها را مشاهده می کنید.

جذب دانشجو در طرح بومی گزینی در یکی از ۴ حالت زیر قرار دارد

۱- استانی
۲- ناحیه ای
۳- قطبی
۴-کشوری

در مورد رشته های استانی که توضیح دادیم و دانشگاه فرهنگیان نمونه بارزی از این نوع بومی گزینی است.

گزینش کشوری نیز به آن دسته از رشته هایی که صرفا در در چند دانشگاه محدود ارائه می شود و در هیچکدام از استان های قطبی نیز قرار ندارند گفته می شود.

دسته های بندی نواحی بومی کشور : از مجموع چند استان مجاور ، یک ناحیه بومی ایجاد می شود. در جدول زیر به نواحی بومی را می توانید مشاهده کنید:

بندی نواحی بومی

تقسیم بندی قطب های بومی : از مجموع چند ناحیه، یک قطب بومی ایجاد می شود که شما می توانید هر قطب را در جدول زیر مشاهده کنید:

بومی

مشاور گروپ

تاثیر بومی گزینی در دوره های مختلف دانشگاهی

در کنکور سراسری و در هنگام انتخاب رشته هر کد رشته محل دارای ظرفیت خاص خود است که تقسیم این ظرفیت ها از سهمیه ها و بومی گزینی تاثیر می گیرد. البته در این بین رشته هایی هستند که بصورت خاص از داوطلبان برخی استان ها یا شهرستان ها پذیرش می کنند.

ظرفیت هر کدرشته بعد از کسر ۲۵ درصد و ۵ درصدی سهمیه خانواده ایثارگران به صورت زیر در دوره های مختلف توزیع می شود:

۱- رشته های کشوری : در رشته هایی که نوع گزینش آن ها بصورت کشوری است ظرفیت هر کدام از کد رشته محل ها بصورت نسبتی مشخص بین تعداد شرکت کنندگان سهمیه های مناطق یک ، دو و سه و همچین خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه امتحانی تعیین می شود

۲-رشته های بومی : در آن دسته از رشته محل هایی که نوع گزینش آن ها بصورت بومی است و رشته محل ها در یکی از انواع استانی ، ناحیه ای و قطبی قرار دارند ۲۰درصد از از ظرفیت به داوطلبان آزاد و غیر بومی تعلق می گیرد و مابقی به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های منطقه ای و خانواده شهدا در بوم منطقه مربوطه به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم در هر گروه امتحانی اختصاص پیدا می کند.

نکته : به دلیل ایجاد عدالت و تقسیم منصفانه ظرفیت رشته محل های پرمتقاضی ۴۰ درصد از ظرفیت این رشته محل ها به داوطلبان آزاد اختصاص پیدا می کند و همچنین در صورت خالی ماندن ظرفیت رزمندگان در رشته های پرمتقاضی نیمی از این ظرفیت نیز به داوطلبان آزاد تخصص پیدا می کند.در جدول زیر به رشته های پرمتقاضی در هر گروه آزمایشی اشاره شده است:

آزمایشی کنکور

نکته: اگر ظرفیت سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد خالی بماند ابتدا به داوطلبان دارای سهمیه ۵ درصدی اختصاص پیدا می کند و در صورتی که باز هم ظرفیتی خالی بماند بدون توجه به سهمیه ها به داوطلبان آزاد تعلق می گیرد و ملاک پذیرش تنها تراز بالاتر هر داوطلب در زیرگروه های مختلف است.

تقسیم بندی دوره های دانشگاهی در تاثیر بومی گزینی

در جدول زیر نحوه جذب دانشجو در هر یک از دوره های مختلف دانشگاهی را بر اساس بومی گزینی می توانید مشاهده کنید:

کنکور

مشاور گروپ


مشاوره کنکور در مرکز مشاور گروپ

مرکز مشاور گروپ امکان مشاوره حضوری کنکور ، برنامه ریزی کنکور ، انتخاب رشته ، پذیرش بدون کنکور در دانشگاه و … را از طریق تماس تلفنی و از سراسر کشور  با شماره زیر فراهم نموده است ...

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه ایثارگران و سهمیه بومی گزینی در کنکور 98

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
  1. سلین

    سلام وقتتون بخیر. من پدرم کارت ایثارگری داره و ۲۴ ماه در جبه خدمت کرده . آیا سهمیه ی ایثارگری بهم تعلق میگیره؟

    پاسخ
  2. ارمن

    میخام ببینم با پنج درصدی ایثار گری بابام و شونزده ماه جبهش میتونم پزشکی ازاد بطنم فرق نداره کدوم دانشگاه و شهریش چطور محاسبه میشه سال بعد کنکور دارم لطفا به ایمیلم جوابمو بزنید نمیتونم بیام اینجا دنبال بگردم لطفن

    پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

ثبت نام دانشگاه افسری ارتش
نصب اپ دانش آموزی