ارتقای توانمندسازی معلمان

ارتقای توانمندسازی معلمان-مشاور گروپ

جهت مشاوره در زمینه ارتقای توانمندسازی معلمان

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نقش معلم در اشاعه فرهنگ و به عنوان عنصر اصلی و کارآمد تعلیم‌وتربیت افراد جامعه، بسیار مهم است. با ارتقای توانمندسازی معلمان، آینده کودکان و نوجوانان صد و هشتاد درجه تغییر پیدا می‌کند!بنابراین یکی از وظایف سنگین و عظیمی که بر روی دوش معلم قرار داده شده، پرورش دانش‌آموزان و وسیع‌تر کردن قدرت دید آن‌ها در زمینه‌های هنری، اقتصادی، سیاسی، زیست‌شناسی و ادبیات است. پس اگر به عنوان سرپرست یک دانش‌آموز، در باب ارتقای توانمندسازی معلمان کنجکاو هستید، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

ارتقای توانمندسازی معلمان

کارگاه‌های مختلفی برای توسعه‌ی حرفه‌ای اساتید و معلمان علاقه‌مند به افزایش مهارت در تدریس وجود دارد. همان‌طور که ویژگی‌های اصلی یک معلم توانمند و انعطاف‌پذیر با درک علمی بالا، با آموزش در دانشگاه فرهنگیان تقویت می‌شود؛ تجربه مستقیم در مورد ابزارها، تکنیک‌ها، چالش‌ها و فرصت‌هایی که در طول روز ممکن است با آن‌ها مواجه شوید؛ موضوع اصلی کارگاه‌های ارتقای توانمندسازی معلمان است. در پایان کارگاه، معلم قادر خواهد بود به برنامه‌ریزی و تدریس مجازی از منظرهای مختلف بپردازد: فناوری، آموزشی، زبان و ادبیات بین فرهنگی.
دوره‌های زیادی در بالا بردن خلاقیت، مسئولیت‌پذیری، اداره کلاس و بهترین نوع تدریس، بازگو کردن برخی مسائل به دانش‌آموزان و مواردی از این قبیل وجود دارد. اما شالوده کلی این دوره‌ها به معلم کمک می‌کند تا بر دانش موضوعی خود مسلط شود و همچنین در آماده‌سازی آموزش اولیه معلمان دیگر یا کارآموزی، عناصر اساسی هر مبحث را بیاموزد. یعنی دانش را در مورد مفاهیم اساسی توسعه، یاد خواهد گرفت و این‌که چگونه عملکرد خود را ارزیابی کند!

هدف توانمندسازی معلمان

در حقیقت معلمان با سپری کردن این دوره‌ها، دانش و درک جامعی از موضوع انتخابی خود به دست می‌آورند. مفاهیم کلیدی موضوع خود را برای پیشرفت محتوا و دانش برنامه‌ی درسی خود شناسایی می‌کنند. همچنین مهارت‌هایی را برای طراحی، ارائه و ارزیابی وظایف برای حمایت از درس‌های دانش‌آموزان، کسب می‌کنند. در ضمن در طول ارتقای توانمندسازی معلمان، مهارت‌های تحلیلی و انتقادی، تفکر و ارزیابی آن‌ها بهبود پیدا می‌کند!معلمان می‌توانند با رشد خود قدرت تفکر دانش‌آموزان را پرورش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان شوند تا برای حرکت به سوی آینده‌ای درخشان، راه هموارتری داشته باشند.

ارتقای توانمندسازی معلمان چیست؟

توسعه حرفه‌ای معلمان با تلاش و آموزش مداوم مربیان میسر است. این یکی از راه‌هایی می‌باشد که معلمان می‌توانند مهارت‌های خود را تقویت کنند و به نوبه خود، نتایج نهایی دانش‌آموزان را به خوبی تغییر دهند.

یادگیری در هر سنی و هر شرایطی، می‌تواند در محیط‌های رسمی یا غیررسمی انجام شود. محیط‌های رسمی شامل کنفرانس‌ها، دوره‌ها، سمینارها، نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی است. فرصت‌های غیررسمی برای توسعه حرفه‌ای معلم شامل تحقیق و پژوهش از سوی وزارت آموزش‌وپروش یا تحقیق مستقل، ابتکارات و یادگیری یا حتی رد و بدل کردن اطلاعات مفید با همکاران، در زنگ‌های بین هر کلاس است. اما رشد حرفه‌ای برای معلمان در سطوح مختلف صورت می‌گیرد: در سطح منطقه، در میان معلمان یک مدرسه خاص، یا حتی به صورت کلاسی یا فردی.

ارتقای توانمندسازی معلمان-مشاور گروپ-اهداف ارتقای توانمندسازی معلمان

چرا ارتقای توانمندسازی معلمان مهم است؟

بدیهی است که معلمان خوب در آموزش‌ و پروش دانش‌آموزان، موثرتر هستند. وقتی معلمان به فرصت‌های یادگیری مستمر و منابع توسعه حرفه‌ای دسترسی داشته باشند، برای تبدیل شدن به معلمانی فوق‌العاده، مجهزتر می‌شوند. به‌ویژه اگر دانش‌آموزانشان به یادگیری و عملکردی حرفه‌ای، احتیاج داشته باشند.
موفقیت دانش‌آموز باید هدف نهایی هر معلمی باشد، هایس میچل از Leaning Forward، از یک کارگاه ارتقای توانمندسازی، این‌گونه می‌نویسد:

چالش‌های وحشتناکی برای اجرای یک جلسه توسعه حرفه‌ای معلم موثر وجود دارد. زمان، پول، مشارکت، اثربخشی و موارد دیگر. درحالی که چالش‌ها ممکن است دلهره‌آور باشند، اما نباید شما را از ایجاد فرصت‌هایی برای اینکه به معلمی خوب و با درکی عمیق تبدیل شوید، منصرف کنند!
مسیر خود را در ارتقای توامندسازی معلمان مشخص کنید. هر معلمی با چالش‌های کلاسی منحصربه‌فردی روبرو می‌شود و هر روز صبح با مجموعه‌ای از مهارت‌هایی سر و کار دارد که نیازمند به‌روزرسانی هستند!کلاس‌های کارآمد فراوانی با فرصت‌های بی‌نظیر ارتقای توانمندسازی حرفه‌ای برای معلمان وجود دارد. بنابراین می‌توانند به راحتی و با شرکت در هر کارگاه آموزشی، پیشرفت کنند.
اگر می‌خواهید ترقی کنید، بیشتر از آنچه که دارید، بخواهید تا توسعه پیدا کنید.

جمع‌بندی:
آموزش‌وپروش موظف است در برگزاری کارگاه‌های ارتقای توانمندسازی معلمان، در مورد اینکه چگونه یاد بگیرند، حق انتخاب بدهد. برای کارگاه‌ها یا دوره‌هایی که می‌توانند شرکت کنند، گزینه‌های مختلفی ارائه دهد.
اگر نمی‌توانند گزینه‌های متنوعی ارائه دهند، موضوع را ساده نگه دارند. به جای وسعت به دنبال عمق باشند و مطمئن شوند که معلمان با تمام اطلاعات مورد نیاز برای شروع استفاده از آن در کلاس درس، از جلسه خارج می‌شوند. در پایان جلسه بازخورد بخواهند و سپس از آن‌ها برای ادامه چرخه استفاده کنند. از معلمان بپرسند که چه چیزی مؤثر بوده، چه چیزی مؤثر نبوده و یاچه چیزی را در روند تدریس تغییر خواهند داد!معلمان، مسیر رشد یک دانش‌آموز را تسهیل می‌بخشند؛ بنابراین فقط با شرکت در دوره‌ها و کنفرانس‌های مختلف می‌توانند توانمندی‌هایشان را تقویت کنند.

سوالات متداول ارتقای توانمندسازی معلمان:

ارتقای توانمندسازی معلمان به چه صورت است؟

با شرکت در کنفرانس‌ ها، همایش ها،نشست ها و کارگاه هایی که زیر نظر آموزش و پرورش برگزار میشود.

مهارت اصلی معلم چیست؟

توانایی اصلی معلم، تحلیل و تنظیم مطالب آموزشی است که بهتر است هرچند وقت یکبار مهارت هایش را بروزرسانی کند.

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه ارتقای توانمندسازی معلمان

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی