احتمال تعویق کنکور دکتری 1401

احتمال تعویق کنکور دکتری 1401

جهت مشاوره در زمینه احتمال تعویق کنکور دکتری 1401

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

باتوجه به عادی بودن شرایط کشور و کمتر شدن شیوع ویروس کرونا، احتمال تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱ کم است. تا به امروز اطلاعیه ای در رابطه با تعویق کنکور دکتری، از سایت سازمان سنجش کشور منتشر نشده است. به محض انتشار اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با تغییر زمان برگزاری کنکور دکتری 1401 ، از طریق همین مقاله به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

سال گذشته با درخواست ۵ هزار نفری برای تعویق کنکور دکتری به اردیبهشت ۱۴۰۰
کمتر از یک ماه به آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ فرصت باقی مانده بود و مجددا بحث های لغو یا برگزاری این آزمون به دلیل وضعیت کرونایی شهرها، به گوش می رسید.

 

طبق سالیان گذشته، آزمون دکتری در اسفند ماه و فقط یکبار در سال برگزار می گردد و داوطلبان برای قبولی در دانشگاه های دوره روزانه، نوبت دوم (شبانه)، غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد، پیام نور و پردیس خودگردان با یکدیگر به رقابت می پردارند. در صورت شیوع مجدد ویروس کرونا در کشور، احتمال تعویق و تغییر در زمان برگزاری کنکور دکتری وجود دارد. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱

کنکور دکتری هرساله در اسفندماه برگزار می گردد. در پی شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور، سال گذشته کنکور دکتری در اسفندماه برگزار نشد و طبق دستور ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، آزمون دکتری سال 1400 به تعویق افتاد و این آزمون در مردادماه برگزار گردید. باتوجه به آنکه امسال نیز شرایط کشور عادی می باشد، آیا احتمال تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱ و تغییر زمان برگزاری کنکور دکتری وجود دارد ؟

تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱

در فرصت باقی مانده تا برگزاری آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ و این روزها مجددا بحث های لغو یا برگزاری این آزمون به دلیل وضعیت کرونایی شهرها، به گوش می رسد.

تعویق دکتری وزارت بهداشت 1401

 

درخواست تعویق آزمون دکتری ۱۴۰۱

سال گذشته جمعی از داوطلبین کنکور دکتری 1400، به دلایل زیر درخواست تعویق آزمون دکتری به اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ را داشتند. متن نامه به شرح ذیل است:

 1. با توجه به بهتر شدن آب و هوا در اکثر مناطق کشور، اردیبهشت ماه می‌تواند بهترین زمان برای برگزاری کنکور در شرایط کرونایی باشد، زیرا که امکان برگزاری آزمون در فضای باز به بهترین نحو فراهم است. باید توجه کرد که برگزاری غیراصولی کنکور در شرایط کرونایی می‌تواند به رشد دوباره مرگ و میر کرونایی در کل کشور بیانجامد.
 2. به دلیل اینکه کنکور دکتری سال ۱۳۹۹ چهاربار به تعویق افتاد و نهایتا ۹ مرداد ماه برگزار شد و نتیجه نهایی در اوایل آبان اعلام شد، فاصله کم بین دو آزمون و منتظر ماندن برای اعلام نتایج نهایی و فاصله کم با آزمون بعدی باعث عدم آمادگی مطلوب داوطلبین شده است و داوطلبین قبول نشده باید مجددا خود را برای ازمون بعدی آماده نمایند.
 3. تعویق چندین باره ازمون استخدامی دستگاه های اجرایی و همچنین برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت در ۲۴ بهمن ماه و یکسان نبودن منابع آزمون دکتری و آزمون استخدامی باعث شده تا داوطلبان نتوانند خود را کاملا برای آزمون های ذکر شده آماده کنند.

درخواست تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱

 • اگر پیک بیماری کرونا در بهمن ماه ملایم باشد این امتحان میتواند پیکی شدید به دنبال داشته باشد و باتوجه به درگیری تعداد زیادی از افراد و خدمات مختلف برای این آزمون، خطر الودگی بیشتر می شود، لذا انتظار می‌رود توجه ویژه‌ای به سلامت داوطلبان و عوامل اجرایی شود. همچنین با توجه به احتمال موج چهارم کرونا در اسفند و همزمانی شروع واکسیناسیون مرحله اول، با تعویق آزمون دکتری از شیوع بیشتر جلوگیری و فرصت واکسیناسیون بیشتر می شود و تا اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ حداقل یک یا دو مرحله واکسیناسیون انجام شده و با اطمینان خاطر بیشتر می توان آزمون دکتری برگزار نمود.
 • با توجه به فرایند مجازی شدن ترم و عدم دسترسی کافی به منابع برای دفاع به موقع از پایان نامه ارشد آمادگی برای آزمون دکتری را با مشکل مواجه کرده است. این مسئله با برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‎های تحصیلات تکمیلی و تخصصی، مغایرت دارد.

لذا خواهشمندیم با توجه به دلایل مبرهن برای پیشگیری از افزایش شیوع کرونا و کاهش مرگ و میر عزیزانمان در جای جای میهن عزیزمان، آزمون دکتری وزارت علوم در بهار ۱۴۰۱ برگزار نمائید.

تعویق مجدد کنکور دکتری 1401

استدلال برخی داوطلبان موافق تعویق این است که با توجه به احتمال دستیابی به واکسن کرونا در کشور و یا خرید واکسن در ماه‌های آینده، بهتر است برگزاری آزمون دکتری 1401 به زمان دیگری موکول شود تا با تزریق واکسن، این آزمون در شرایط ایمن‌تری برگزار شود.

از سوی دیگر مخالفان تعویق می‌گویند در صورتی که زمان مشخصی برای دسترسی عموم به واکسن کرونا اعلام شود، تعویق کنکور دکترا 1401 و برگزاری آن در شرایط ایمن قطعاً انتخاب همه داوطلبان خواهد بود. اما در صورتی که زمان دسترسی به واکسن برای عموم مردم مشخص نباشد، تعویق آزمون دکتری 1401 بی‌فایده خواهد بود. تجربه آزمون دکتری 99 نشان داد که تعویق کنکور چاره‌ساز نیست. آزمون دکتری سال گذشته پس از تعویق‌های مکرر، در شرایط نامناسب شیوع بیماری کرونا و گرمای فصل تابستان برگزار شد. این موضوع به‌خصوص در شهرهایی که تابستان‌های بسیار گرمی را تجربه می‌کنند، داوطلبان را به دردسر انداخت.

بنابراین، در صورت تعویق کنکور دکتری باید این موضوع را مدنظر داشت که شرایط برگزاری آزمون می‌تواند چندان به نفع داوطلبان نباشد.

البته اگر بخواهیم به صورت دسته بندی شده این معایب و مزایا را بررسی کنیم، امکان بروش مشکلات روحی، خدمت سربازی، فشرده شدن مصاحبه را به عنوان معایب تعویق کنکور و فرصت بیشتر برای مطالعه را از مزایای آن توصیف کرد.

به هر حال باید دید این درخواست دانشجویان به کجا ختم خواهد شد.

کنکور دکتری ۱۴۰۱

دوره دکتری، بالاترین دوره تحصیلی آموزش عالی است كه به اعطای مدرک تحصیلی می انجامد و رسالت آن تربیت افرادی است كه بـا نـوآوری درزمینه های مختلف علوم و فناوری در رفع نیازهای كشور و گسترش مرزهای دانش مؤثر باشند.

آزمون دكتری، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تكمیلی در دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور، در قالب دو مرحله، سنجش علمی (آزمون متمركز) و مصاحبه علمی و سنجش عملی و ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری برگزار می شود.

آزمون ورودی دوره دكتری تخصصی 1401 منحصرا در داخل كشور انجام میپذیرد.

احتمال تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱

در شرایطی که همچنان درگیر مبارزه با ویروس کرونا هستیم، ممکن است این سوال برای داوطلبان کنکور دکتری 1401 پیش بیاید که آیا ممکن است کنکور دکتری ۱۴۰۱ به تعویق بیفتد؟ آیا امکان تغییر در زمان برگزاری کنکور دکتری ۱۴۰۱ وجود دارد؟ آیا کنکور دکتری ۱۴۰۱ برگزار می شود؟

براساس دفترچه ثبت نام کنکور دکتری و آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ ، روز جمعه مورخ 6 اسفندماه 1400 برگزار می شود. تا به امروز اطلاعیه ای در رابطه با تغییر زمان برگزاری کنکور دکتری 1401، از سایت سازمان سنجش کشور منتشر نشده است.

به محض انتشار اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه با تعویق کنکور دکتری 1401 و تغییر در زمان برگزاری آزمون، این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

کنکور دکتری 6 اسفند برگزار می‎ شود

زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش:
🔻کنکور دکتری ۱۴۰۱ با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی روز جمعه 6 اسفند برگزار خواهد شد.
🔻داوطلبان از 3 تا 5 اسفند، کارت ورود به جلسه را دریافت کنند.
🔻در این آزمون حدود ۱۸۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند.

آیا احتمال تعویق کنکور دکتری 1401 وجود دارد ؟

براساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، تاریخ برگزاری کنکور دکتری 1400، روز جمعه 15 اسفندماه 99 اعلام شد. اما با توجه به شرایط کشور و شیوع ویروس کرونا امکان تغییر در زمان برگزاری کنکور دکتری 1401 مانند کنکور دکتری سال گذشته وجود دارد. در صورت تغییر زمان برگزاری کنکور دکتری 1401 این مقاله بروزرسانی شده و اطلاعات لازم پیرامون زمان دقیق برگزاری کنکور دکتری 1401 در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

بر اساس آخرین آمار گزارش شده ۱۷۹ هزار و ۱۹۲ نفر در این آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

ازمون دکتری 6 اسفند ماه با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار می شود

 دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برگزاری آزمون دکتری در روز جمعه ۶ اسفند ماه گفت : امکان پرینت کارت ورود به جلسه آزمون از  روز سه شنبه سوم اسفند ماه بر روی سايت سازمان سنجش آموزش کشور میسر می شود . 

وی با تاکید بر ضرورت توجه به حفظ سلامت داوطلبان و عوامل اجرایی آزمون دکتری در شرایط کرونایی  گفت: به منظور تسهیل تردد داوطلبان و نیز رعایت فاصله اجتماعی در شرایط کرونایی، آزمون دکتری در 96 شهر ، 189 حوزه اصلی و 597 حوزه فرعی با بکارگیری 5905 سالن و کلاس بزرگ برگزار می شود .

پورعباس تصریح کرد : با توجه به شرایط فعلی به منظور رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی و با هماهنگی وزارت بهداشت در هر سالن  بطور متوسط حدود ۳۰ تا ۳۲ داوطلب مستقر  می شوند تا فاصله ایمنی و تمامی نکات  بهداشتی  و ضدعفونی کاملا رعایت شود.

رئیس سازمان سنجش همچنین یادآور شد : ثبت نام مجدد آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ از دیروز آغاز شده و تا  ۴ اسفند ادامه دارد و  ۱۲۵۷۴ نفر در مرحله جدید ثبت نام کرده اند که در مجموع  ۱۴۳۰۸۰۳ نفر برای پنج گروه آزمایشی نام نویسی کرده اند .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به برنامه های تحولی این سازمان تاکید کرد: کنکور سراسری تا سال ۱۴۰۳ به صورت الکترونیکی و هوشمند برگزار خواهد شد

وی در این خصوص توضیح داد ؛ در دوره قبلی مسئولیت من در سازمان سنجش تمامی مراحل آزمون های سراسری از جمله ثبت نام، صدور کارت ورود به جلسه ،انتخاب رشته و  اعلام نتایج  همه به شکل الکترونیکی و غیر کاغذی شد و تنها دفترچه سوالات و پاسخنامه داوطلبان در جلسه آزمون به شکل کاغذی است  که این فرایند تا سال ۱۴۰۳ الکترونیکی خواهد شد و دیگر هیچ کاغذی بین داوطلب و سازمان سنجش تبادل نمی شود یعنی برای هر داوطلب یک مانیتور و یک صفحه هوشمند طراحی می‌شود، ضمنا تلاش می شود از ظرفیت گوشی های تلفن همراه متصل به اینترنت ، تحت شرایطی برای برگزاری آزمون استفاده شود .


تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱ و مشکل نظام وظیفه

مشکل نظام وظیفه، مشکل دیگری است که مخالفان تعویق به آن توجه کرده‌اند. به گفته ایشان، با توجه به این که داوطلبان آقا پس از اتمام تحصیل یک سال مهلت دارند تا نسبت به معرفی خود برای خدمت سربازی اقدام کنند، تعویق آزمون دکتری و در نتیجه تاخیر در اعلام نتایج ممکن است منجر به اتمام مهلت مجاز برای برخی داوطلبان و لزوم ارسال دفترچه اعزام به خدمت گردد.

زمان دریافت كارت ورود به جلسه آزمون دکتری ۱۴۰۱

احتمال تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۱ وجود دارد. اما در صورتی که کنکور دکتری 1401 به تعویق نیفتد و در زمان مقرر یعنی 15 اسفندماه 99 برگزار گردد، کارت ورود به جلسه آزمون از تاریخ 12 تا 14 اسفندماه 99 از طریق سایت سازمان سنجش کشور منتشر خواهد شد. به همراه داشتن کارت ورود به جلسه آزمون دکتری 1401 برای شرکت در جلسه آزمون الزامی می باشد.

در صورتی که کنکور دکتری ۱۴۰۱ به تعویق نیفتد و در زمان پیش بینی شده برگزار گردد، نتایج اولیه آزمون به صورت کارنامه دهه اول اردیبهشت ماه 1401 منتشر می شود و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، تا نیمه اول اردیبهشت ماه 1401 می توانند فرآیند انتخاب رشته خود را به صورت اینترنتی (غیر حضوری) انجام دهند.

سوالات متداول داوطلبان کنکور دکتری ۱۴۰۱

آزمون دکتری 1400 چه زمانی برگزار می شود؟

براساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، آزمون دکتری 1400 روز جمعه 15 اسفند ماه 99 برگزار می شود؟

آیا احتمال تعویق کنکور دکتری 1400 وجود دارد؟

باتوجه به شیوع ویروس کرونا احتمال تغییر در زمان برگزاری کنکور دکتری وجود دارد.

نتایج آزمون دکتری 1400 چه زمانی اعلام می شود؟

طبق برنامه زمانی پیش بینی شده نتایج اولیه آزمون دکتری 1400؛ دهه اول اردیبهشت ماه 1400 برگزار می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه احتمال تعویق کنکور دکتری 1401

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. فاطمه

  سلام واحترام
  به دلیل شیوع کرونا وباری روانی به دلیل ترس از آلودگی لطفا کنکور دکترا به تعویق بیندازید
  سپاس

  پاسخ
 2. مریم

  سلام با توجه به تعویق تاریخ آزمون دکترای 99 و فرصت کم برای شروع مجدد مطالعه برای عده ای از داوطلبان خواهشمندیم تاریخ آزمون به تعویق بیفتد.

  پاسخ
 3. عباسی

  سلام، من هم موافق تعویق کنکور دکترا هستم. خواهشمندم موافقت بفرمایید.

  پاسخ
 4. مهنازایزدی

  باسلام
  خواهشمندیم
  زمام کنکور دکتری به سال ۱۴۰۰ منتقل شود

  پاسخ
 5. شیرین ایزدی

  سلام.
  باوجود
  ۱؛نگرانی عمیق وزیر بهداشت از پخش نوع جدید کرونا
  ۲:تاکید مسولین پزشک بیمارستانهاازوخامت شدید اوضاع درطی چندروزاینده
  وحتی درخواست کادر درمان برای تعطیلی برخی شهرهاازجمله تهران،
  ۳:انتقال کنکورهابه سال ۱۴۰۰ مثل دستاری پزشکی

  چگونه ست
  که ریس سازمان سنجش بدون هیچگونه مشورتی باستادکرونا
  هرروز توسط سخنگویش تاکید بربرگزاری کنکورمیکند!!
  وازهمه جالب تر فایل ثبت نام درلحظه اخری مجددا بازکرده ست!
  چنین رفتاری فقط یک فرضیه را درذهن ایجادمیکند!!

  پاسخ
 6. آزاده

  درخواست تعویق داریم ، زمان کمی واسه مطالعه داشتیم اکثرا افراد شاغل متقاضی هستند و خیلی ها درگیر بیماری و فوت شدند ، اخیرا زلزله و کرونای انگلیسی ، لطفا شرایط رو درک کنید و با ما همکاری کنید ، ممنون

  پاسخ
 7. اسدی

  دوستان با توجه به افزایش همه گیری سویه جدید کرونا، درخواست جدی برای تعویق کنکور دکتری 1401 وجود دارد. لطفا بخاطر حفظ جان خودمون هم شده امضا کنیم. متشکرم
  https://www.farsnews.ir/my/c/118838

  پاسخ
 8. سعید

  سلام
  به نظر میرسد دز شرایط کنونی عاقلانه ترین تصمیم، تعویق کنکور دکتری ۱۴۰۰ باشد.
  جای افسوس است که سازمان سنجش نگاهی سلیقه ای و یکجانبه به این موضوع مهمی را دارد.

  پاسخ
 9. ناشناس

  سلام چرا راهپیمایی ۲۲ بهمن با توجه به فضای باز به دلیل کرونا لغو شد…..🤔ولی آزمون دکترا با توجه به وضعیت قرمز و در یک فضای بسته…..قصد برگزاری دارند ……جریان از چه قرار 😉😉😉
  تازه خوبه پارسال محیط ایزوله شون رو دیدیم …من خودم پارسال از سرفه های داوطلبان کرونا گرفتم ….الان هم بیست روز اُمیکرون گرفتم از کسی که دیگه خوب شده بود گرفتم ….الان هم به عنوان یک ناقل مسئولین مارو مجبور به حضور در آزمون دکترای ….گناه آسیب رساندن به سلامت مردم رو لطفا به گردن بگیرید …هر چند که جان…مردم مگه برای شما ارزش داره

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.