آزمون عملی کنکور هنر

آزمون عملی کنکور هنر - مشاور گروپ کنکور سراسری هنر

جهت مشاوره در زمینه آزمون عملی کنکور هنر

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 گروه آزمایشی هنر در آزمون سراسری دانشگاهها و موسسات آموزشی عالی کشور از جمله گروه های آزمایشی شناور است. یعنی داوطلبان شرکت کننده در آزمون های گروه آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نیز معمولا استقبال خوبی برای شرکت در کنکور سراسری هنر دارند.

تنوع رشته ها و جذابیت آن سبب می شود تا دیپلمه های گروه های ۳ گانه، برای شرکت درکنکور سراسری هنر ابراز علاقه کنند. به همین خاطر، قبولی در بهترین رشته های هنر و دانشگاه های مطرح هنر در تهران و سایر نقاط کشور، کاری سخت است. چرا که بعضا شاهد هستیم که برترین رتبه های کنکور در ۳ گروه آزمایشی نیز در این گروه شرکت می کنند.

باید توجه داشت که ضمن آگاهی از شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۲، معدل داوطلبان و سوابق تحصیلی آنها در تراز و رتبه نهایی در کنکور سراسری هنر نیز تاثیر مثبت دارد. برای شرکت در آزمون گروه آزمایشی هنر نیز می بایست کارت اعتباری ثبت نام اینترنتی در آزمون سراسری تهیه کنید.

مشاور گروپ در این مقاله، ‌اطلاعات چکیده و سودمندی در خصوص آزمون عملی کنکور هنر را در اختیار داوطلبان گرامی علاقمند به شرکت در کنکور سراسری هنر قرار می دهد.

با مشاور گروپ همراه باشید.

نکته خیلی مهم ۱: کنکور سراسری هنر، معمولا عصر روز ۵ شنبه برگزار می­شود که صبح آن کنکور ریاضی و فیزیک و صبح روز بعدش، کنکور علوم تجربی و زبان های خارجی برگزار می شود. اگر علاوه بر کنکور سراسری هنر در کنکور ریاضی یا تجربی هم قصد شرکت دارید، توانمندی جسمی و روحی خود را ارتقا دهید. چرا که ۲۴ ساعت خیلی سخت در انتظار شما خواهد بود و باید برای آن آمادگی خوبی داشته باشید.

نکته خیلی مهم ۲: بسیاری از مشاوران و مدرسان گروه هنر به داوطلبان این رشته توصیه میکنند که برای قبولی در دانشگاه های معتبر هنر، علاوه بر رتبه خوب، نیازمند انتخاب رشته صحیح هستید.

نکته خیلی مهم ۳: با نرم افزارهای انتخاب رشته، به انتخاب رشته در کنکور سراسری هنر نپردازید. چرا که معمولا تفکیک جنسیتی در بعضی از رشته های هنر از سال ۹۱ به بعد، عدم در نظر گرفتن رتبه در زیر گروه های کنکور هنر و سهمیه ها و شرایط خاص را در نظر نمی گیرد.

زمان برگزاری آزمون عملی کنکور هنر ۱۴۰۲

آزمون عملی، منحصرا از متقاضیان گروه آزمایشی هنر كه در جلسه آزمون صبح روز چهارشنبه مورخ 1402/04/09 حاضر بودند و از تاریخ 1401/04/06 لغایت 1401/06/12 علاقه مندی خود را با پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی و طراحی رشته های تحصیلی مربوط در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش اعلام نموده اند، بعمل خواهد آمد.

متقاضیان لازم  است، در آزمون عملی رشته های نقاشی، ارتباط تصویری و آموزش هنر، هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و طراحی لباس كه صبح روز جمعه مورخ 1401/05/22 و متقاضیان رشته طراحی صنعتی و كتابت و نگارگری كه بعدازظهر روز جمعه مورخ 1401/05/22 برگزار می شود، شركت نمایند.

روایتی جالب از کنکور سراسری هنر

همچون داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی ریاضی و فنی که تلاش اول آنها ورود به دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه پلی تکنیک (دانشگاه صنعتی امیرکبیر) و شمار دیگری از دانشگاه های مطرح استان های صنعتی کشور مثل اصفهان است، داوطلبان کنکور سراسری هنر هم تلاش اول آنها به سمت دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران یا دانشگاه هنر است.

اگر شما هم قصد ورود به جذاب ترین رشته ها با معروف ترین اساتید در بهترین دانشگاه های هنر ایران را دارید، باید برای پروژه ای به نام قبولی در کنکور سراسری هنر در کنکور سراسری، برنامه ریزی مسنجم و هدفمند داشته باشید و این کار را حداقل از یکسال قبل شروع کنید. رشته هایی مانند سینما، تئاتر و کارگردانی تئاتر و ادبیات نمایشی و انیمیشن یا معماری و شهرسازی، رشته های نوستالژیکی است که داوطلبان هنر، همه تلاش خود را برای نشستن بر صندلی این رشته ها متمرکز می کنند.

با توجه به اینکه داوطلبان رشته های ریاضی و تجربی و انسانی هم بعضاٌ در کنکور سراسری هنر شرکت میکنند، رقابت برای قبولی در رشته های پرطرفدار کنکور سراسری هنر بسیار سخت است. بنابراین خوب درس خواندن اهمیت بسیار دارد. قدم بعدی، انتخاب منابع خوبی برای آمادگی در کنکور سراسری هنر است.

اگر رشته هنری درس نخوانده اید،‌ منابعی که باید در اختیار قرار بگیرید با افرادی که دیپلم مرتبط با رشته های هنری دارند متفاوت است. بنابراین نوع منابع به سطح داوطلب بستگی دارد. به همین خاطر،‌ مشاوران مجرب مجموعه بزرگ مشاور گروپ و مدرسان رشته هنر، در نخستین جلسات، سطح داوطلب را ارزیابی می کنند و سپس منابع را با تشخیص بهینه از سطح علمی و اشراف اطلاعاتی ایشان، در اختیارتان قرار می دهند.

خواندن نشریات و مجلات و سایت های سینمایی و هنری در زمینه های مختلف، اطلاعات عمومی داوطلب را افزایش می دهد و در درک بهتر مفاهیم هنری تاثیر گذار است. گاها برخی از مشاوران رشته هنر، از دانش آموزانشان می خواهند که هر هفته یک نقد فیلم بنویسند و ماهی ۱-۲ تئاتر تماشا کرده و به قولی، با مقوله ی هنر ایران همراه و هم مسیر شوند.

برای داوطلبان رشته هنر، بخش نمره آور جذاب، بخش عمومی آزمون است که برای همه داوطلبان با هر دیپلمی، یکسان است. اگر شما تسلطی بر منابع بخش اختصاصی آزمون هنر ندارید، باید تلاش کنید حداکثر نمره را در بخش عمومی کنکور سراسری هنر کسب کنید. چرا که نقش مهمی در نحوه موفقیت شما در این آزمون دارد. به خصوص زبان انگلیسی که درس نمره آور خوب و از ارکان اصلی فهم هنر مدرن است.

اگر فکر میکنید زبان انگلیسی برای موفقیت شما در تئاتر و سینما و انمیشن و هنرهای تجسمی، نقش زیادی ندارد، سخت در اشتباه هستید و در فرآیند تحصیل، بر اهمیت آن پی خواهید برد.

سازمان سنجش برای معرفی درس های رشته هنر چنین می نویسید: «بخشی از سؤال های تخصصی گروه آزمایشی هنر از كتاب های : كارگاه هنر ۱، كارگاه هنر۲، سیر هنر در تاریخ۱، سیر هنر در تاریخ۲، انسان فضا طراحی، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران، مبانی هنرهای تجسمی، طراحی۱، طراحی۲، آشنایی با بناهای تاریخی، خط درگرافیك، ترسیم فنی و نقشه كشی، كارگاه نقاشی، عكاسی۱، طراحی اندام و لباس، كارگاه طراحی نقوش سنتی، حجم سازی۱، آشنایی با صنایع دستی ایران می باشد.»

اما همانطور که سازمان سنجش بیان می کند بخشی از سوال ها بر اساس متن این کتاب هاست و حتما سوالات خارج از کتاب نیز مطرح می شود. توجه داشته باشید که معمولا منابع معرفی شده کنکور سراسری هنر بسیار زیاد و متنوع است. بنابراین دقت کنید با همین کتاب های نام برده شده فوق می تواند به یک سوم تا یک دوم کل سوالات پاسخ داد.  اما اگر به فکر قبولی در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران یا دانشگاه هنر تهران  هستید و می خواهید خوش بدرخشید حتما لازم است که منابع بیشتری نیز مطالعه کنید.

زمان و محل برگزاری آزمون عملی کنکور سراسری هنر ۱۴۰۲

چگونه خود را برای کنکور سراسری هنر آماده کنیم؟

 • سعی کنید برنامه ریزی مطالعاتی خود را مستقل از زمان قرار دهید و تعیین ساعت برای مطالعه فلان درس نادرست است.
 • گام های مختلف برای برنامه ریزی مطالعاتی خود جهت آمادگی در کنکور سراسری هنر در نظر بگیرید. مثلا مطالعه اصولی، مطالعه تثبتی، مطالعه مروری، مهارت تست زنی و پاسخ به سوالات عمومی سایر رشته ها.
 • اگر دیپلم ریاضی یا تجربی دارید و قصد شرکت در کنکور سراسری هنر را دارید، پیش از مطالعه دروس تخصصی، کتاب های آمادگی و مقدماتی مربوط به هر درس را مطالعه کنید.
 • فهم مطالب پایه دروس اختصاصی هنر و برقراری ارتباط معنادار بین مفاهیم اصلی و فرعی، نقش مهمی در ارتقای مهارت تست زنی شما در کنکور سراسری هنر سال ۱۴۰۲ دارد.
 • هر اندازی بر روی محتوای دروسی مسلط باشید، تا زمانی که منابع خوب برای تست زنی نداشته باشید، درصدهای بالایی در کنکور هنر برای شما در دسترس نخواهد بود.
 • یادداشت برداری و مرور مداوم یادداشت هایی که از نکات دروس هنر بر می دارید، نقش کلیدی در موفقیت شما در این رشته تقریبا حفظی دارد.
 • برای افزایش مهارت تست زنی، باید تست های زیادی را از منابع مختلف بزنید.
 • حتی در تست هایی که گزینه صحیح را انتخاب کرده اید، با روش حل طراح سوال آشنا شوید.
 • نکاتی که از حل تست های رشته هنر بدست می آورید را در دفترچه ای یادداشت و به نکات یادداشت شده همان درس اضافه کنید.

منابع عمومی و ضرایب کنکور سراسری هنر

همانطور که گفته شد، بدون توجه به نوع دیپلمی که در اختیار دارید،‌ می توانید با رعایت شرایط عمومی و اختصاصی شرکت در آزمون سراسری سال 1401، ‌ در این گروه آزمایشی شرکت کنید. همچون دیگر ۴ گروه آزمون، می بایست سوالاتی که در بخش عمومی از دروسی که در زیر ارائه شده است را پاسخ دهید. مواد آزمون عمومی و ضرایب آن برای داوطلبان گروه آزمایشی هنر به شرح زیر است :‌

 • زبان و ادبیات فارسی: (ضریب ۴): کتب دوره پیش دانشگاهی و سالهای دوم و سوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسطه
 • زبان عربی (ضریب ۲): کتب سالهای دوم و سوم دبیرستان نظام جدید سالی واحددی آموزش متوسط
 • فرهنگ و معارف اسلامی (ضریب ۳): کتب دوره پیش دانشگاهی و سالهای دوم و سوم دبیرستان نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسط
 • زبان خارجی (ضریب ۲): کتب دوره پیش دانشگاهی و سال سوم دبیرستان نظام جدید سالی واجدی آموزش متوسط

توجه داشته باشید که اگر بخواهید در بخش زبان خارجی، زبانی غیر از انگلیسی را پاسخ بدهید، این امکان در هنگام ثبت نام اینترنتی باید مشخص شود. همچنین چنانچه از اقلیت مذهبی (کلیمی-زرتشتی-مسیحی) هستید و بخواهید به سوالات معارف غیر اسلام پاسخ دهید، باید بند ۲۵ تقاضانامه اینترنتی را جهت پاسخ به سوالات اقلیت های دینی که از مشترکات همه ادیات رسمی و اعتقاد دینی آن ها که در دوران تحصیل آموزش می بینند، علامت گذاری کنید.

منابع آزمون اختصاصی کنکور سراسری هنر

آزمون اختصاصی برای داوطلبان نظام جدید اعم از سالی واحدی یا ترمی واحد و نظام قدیم آموزش متوسطه به منظور تعیین میزان آشنایی علمی آنان با پایه های اساسی و اصولی رشته های موجود در هر گروه آزمایشی و در حدود اطلاعات علمی مندرج در کتب نظام جدید سالی واحدی آموزش متوسط برگزار می شود. منابع و ضریب به شرح زیر است:

 • زیر گروه ۱
 • بخش درک عمومی هنر (ضریب ۴)
 • بخش درک عمومی ریاضی- فیزیک (ضریب ۱)
 • بخش ترسیم فنی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت تصویری و تجسمی (ضریب ۴)
 • بخش خلاقیت نمایشی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت موسیقی (ضریب ۱)
 • بخش خواص مواد (ضریب ۱)

رشته های: آموزش ارتباط تصویری- ارتباط تصویری- تلویزیون و هنرهای دیجیتالی-چاپ- صنایع دستی- طراحی پارچه- طراحی صحنه- طراحی لباس- عکاسی-فرش-کتابت-مجسمه سازی- نقاشی-هنرهای تجسمی-هنرهای صناعی-کاردانی عکاسی خبری-کاردانی فرش دستبافت- کارگردانی گرافیک- کاردانی گرافیک رایانه-کاردانی هنر سفالگری-کاردانی هنرهای تجسمی-کاردانی هنرهای سنتی

 • زیر گروه ۲
 • بخش درک عمومی هنر (ضریب ۳)
 • بخش درک عمومی ریاضی – فیزیک (ضریب ۳)
 • بخش ترسیم فنی (ضریب ۲)
 • بخش خلاقیت تصویری و تجسمی (ضریب ۴)
 • بخش خلاقیت نمایشی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت موسیقی (ضریب ۱)
 • بخش خواص مواد (ضریب ۱)

رشته های: باستان شناسی- طراحی صنعتی-مرمت بناهای تاریخی-مرمت  و احیای بناهای تاریخی-هنر اسلامی-کاردانی باستان شناسی- کاردانی طراحی صنعتی

زیر گروه ۳

 • بخش درک عمومی هنر (ضریب ۳)
 • بخش درک عمومی ریاضی-فیزیک (ضریب ۱)
 • بخش ترسیم فنی (ضریب ۲)
 • بخش خلاقیت تصویری و تجسمی (ضریب ۲)
 • بخش خلاقیت نمایشی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت موسیقی (ضریب ۱)
 • بخش خواص مواد (ضریب ۱)

رشته های: مرمت آثار تاریخی- موزه-کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی- کاردانی موزه

زیر گروه ۴

 • بخش درک عمومی هنر (ضریب ۳)
 • بخش در عمومی – ریاضی- فیزیک (ضریب ۱)
 • بخش ترسیم فنی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت تصویری و تجسمی (ضریب ۲)
 • بخش خلاقیت نمایشی (ضریب ۴)
 • بخش خلاقیت موسیقی (ضریب ۴)
 • بخش خواص مواد (ضریب ۱)

رشته های: ادبیات نمایشی- بازیگری-سینما-کارگردانی تلویزیون-نمایش عروسکی-کاردانی انیمیشن-کاردانی هنرهای نمایشی

زیر گروه ۵

 • بخش درک عمومی هنر (ضریب ۳)
 • بخش درک عمومی ریاضی – فیزیک (ضریب ۱)
 • بخش ترسیم فنی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت تصویری و تجسمی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت نمایشی (ضریب ۱)
 • بخش خلاقیت موسیقی (ضریب ۴)
 • بخش خواص مواد (ضریب ۱)

رشته های:‌ آهنگسازی، موسیقی نظامی-نوازندگی موسیقی ایران- نوازندگی موسیقی جهانی

تعداد سوالات در آزمون هنر به این شرح است:

 • درک عمومی هنر :‌۳۰ سوال
 • درک عمومی ریاضی و فیزیک:‌۲۰ سوال
 • ترسیم فنی:‌۲۰ سوال
 • خلاقیت تصویری و تجسمی:‌۲۰ سوال
 • خلاقیت نمایشی:‌۲۰ سوال
 • خلاقیت موسیقی: ۲۰ سوال
 • خواص مواد: ۲۰ سوال

نکاتی برای شرکت کننده گان آزمون گروه هنر

نکته اول: آزمون یکسان برای همه:‌ از تمامی شرکت کنندگان فارغ التحصیل و دانش آموزان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید آموزش متوسـطه و همچنـین کلیـه فـارغ التحصـیلان نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی بر اساس اطلاعات و درک عمومی هنر برای شناسایی استعداد و توانائی های هنری امتحان بعمل خواهد آمد.

نکته دوم: مواد آزمون تخصصی برای همه:  از شرکت کنندگان اعم از داوطلبان نظام جدید و نظام قدیم آموزش متوسطه این گروه آزمایشی بر اساس اطلاعات و درک عمومی هنر بـرای شناسایی استعداد و تواناییهای هنری، آزمونهای درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی- فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصـویری و تجسـمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد امتحان بعمل خواهد آمد.

نکته سوم: سوالات تخصصی:‌ ‌بخشی از سؤالهای تخصصی گروه آزمایشی هنر از کتابهای کارگاه هنر کد ۱ و ۲، سیر هنـر در تـاریخ کد ۱ و ۲، انسان، فضا، طراحی، آشنایی با میراث هنری و فرهنگی ایران، مبانی هنرهای تجسمی، طراحی کد ۱و ۲، آشنایی با بناهای تاریخی، خـط در گرافیک، ترسیم فنی و نقشه کشی، کارگـاه نقاشـی، عکاسـی، طراحی اندام و لباس، کارگاه طراحی نقوش سنتی، حجم سازی، آشنایی با صنایع دسـتی ایران و مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی طراحی خواهد شد.

نکته چهارم:‌ قبولی متمرکز:‌ توجه داشته باشید که پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی آموزش ارتباط تصویری، ارتباط تصویری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی لباس، عکاسی، کاردانی هنرهای تجسمی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی و نقاشی ( از زیر گروه ۱)، طراحی صنعتی (از زیر گروه ۲)، ادبیات نمایشی، بازیگری و نمایش عروسکی (از زیر گروه ۴)، آهنگسازی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی (زیر گروه ۵) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می گیرد.

اگر خواستار شرکت در این رشته ها هستید، توضیحات تذکر مهم ذیل بند ۹ از بخش مراحل آزمون را که در این بخش ارائه کردیم مطالعه کنید.

نکته پنجم: رشته های پر طرفدار:‌ بر اساس آمارهای پذیرفته شدگان آزمون هنر در ۵ سال اخیر، رشته های:‌ بازیگری، ارتباط تصویری، سینما، طراحی صنعتی و هنر عکاسی در فهرست ۵ رشته پر طرفدار بوده است.

نکته ششم: ۵ دانشگاه پر طرفدار:‌ دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه الزهرا و دانشگاه هنر اصفهان، ۴ دانشگاه محبوب قبول شده گان آرمون هنر در ۵ سال اخیر است.

نکته هفتم: تفاوت ۲ دانشگاه هنر و دانشگاه تهران:  دانشگاه تهران، با دانشگاه هنر تهران متفاوت است. بعضا این دو دانشگاه با هم اشتباه گرفته می شود. دانشگاه تهران، نماد آموزش عالی ایران و افتخار آکادمیک ایران و یکی از مراکز تولید علم ایران محسوب می شود که در رشته های هنری هم سابقه زیادی دارد. رشته های ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی صنعتی،‌عکاسی و مجسمه سازی و سینما و موسیقی، از جمله رشته های معروف ملی و بین المللی این مرکز علمی در کشور است. دانشگاه هنر، مدرک جداگانه می دهد و دانشگاه مستقلی است. ربطی به دانشگاه تهران ندارد.

نکته هشتم:‌ رشته های هنر: رشته های زیر مجموعه هنر عبارتند از:‌ آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، باستان شناسی، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، چاپ، سینما، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عكاسی، فرش، كارگردانی تلویزیون، كتابت و نگارگری، مجسمه سازی، مرمت آثار تاریخی، مرمت بناهای تاریخی، موزه، موسیقی نظامی، نقاشی، نمایش عروسكی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی، هنر اسلامی، هنرهای صناعی، انیمیشن، باستان شناسی، حفاظت و مرمت آثار تاریخی، گرافیك، هنر سفالگری، هنرهای تجسمی.

نکته نهم:  آزمون عملی کنکور هنر:  رشته هایی که آزمون علمی دارند نیاز به ثبت نام داشته و پس از ثبت نام برای قبولی نهایی، می بایست در آزمون جداگانه شرکت کنید. به تاریخ شرکت در آزمون عملی کنکور هنر در دفترچه اینترنتی توجه کنید.

نکته دهم: عدم تکرار :  ‌به هیچ عنوان آزمون علمی داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی هنر در کنکور سراسری، تمدید نمی شود.

نکته یازدهم:‌ الزامات آزمون عملی کنکور هنر: در آزمون عملی کنکور هنر، علاوه بر پرینت کارت آزمون* شناسنامه و تخته شاسی و مداد و پاک کن برای رشته طراحی به همراه داشته باشید.

نکته دوازدهم:  تعداد سوالات کنکور هنر:‌ تعداد سوالات کنکور هنر ۲۶۰ سوال است که باید در ۲۴۰ دقیقه پاسخ دهید. در روز آزمون، ۲ دفترچه در اختیار شما قرار می گیرد. مدت پاسخ به سوالات عمومی ۷۵ دقیقه و مابقی برای پاسخ به سوالات اختصاصی است.

نکته سیزدهم: درصدهای قبولی:‌ درصدهای قبولی در رشته های هنر در کنکور سراسری به عوامل متعددی بستگی دارد:

 • سوابق تحصیلی سال سوم و پیش دانشگاهی به خصوص برای کسانی که دیپلم خود را در سال تحصیلی ۸۴ و بعد از ان گرفته اند.
 • سهمیه مناطق ۳ گانه
 • شهر و نوع دانشگاهی که انتخاب می کنید.
 • درصدها و سختی هر کنکور با کنکور و درصدهای دیگر متفاوت است.
 • معمولاٌ برای قبولی در منطقه ۱، باید میانگین دروس عمومی بالای ۶۰ و میانگین دروس تخصصی بالای ۴۵ باشد.

نمونه سوالات آزمون عملی رشته نقاشی

برای موفقیت در آزمون عملی کنکور هنر،‌ موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اتودهای خود را در آزمون عملی کنکور هنر رشته طراحی پاک نکنید. به طراحی های مقدماتی توجه می شود.
 • استفاده از وسایلی مانند ماژیک، لاک های الکلی، روان نویس، راپید، رنگ های پودری، مایع خودنویس، آبرنگ و مرکب و وسایل مشابه در آزمون عملی کنکور هنر ممنوع است.
 • هیچ یک از داوطلبان اجازه آوردن وسایل اضافی اعم از کتاب و ساعت هوشمند و جزو و موبایل را به جلسه آزمون عملی کنکور هنر ندارد.
 • فقط کتاب های طراحی اعلامی در سایت سازمان سنجش برای حمل کردن به جلسه مجاز است.
 • هر گونه پرسش و پاسخ با دیگر داوطلبان در آزمون عملی کنکور هنر و قدم زدن در صحن آزمون تقلب محسوب می شود.
 • در آزمون عملی کنکور هنر رشته کتابت و نگارگری، بایستی پرینت کارت آزمون و خودکار و مداد و پاک کن نرم و تخته شاسی با خود به همراه داشته و ا زمدادهای نمره B2 – B4 – B6 استفاده کنید.
 • در آزمون عملی کنکور هنر رشته تحصیلی کتابت و نگارگری نباید تجهیزات الکترونیکی همراه داشته باشید.
 • در آزمون عملی کنکور هنر رشته های تحصیلی ادبیات نمایشی – مجسمه سازی – موسیقی ایرانی – موسیقی جهان –  آهنگسازی – بازیگری – طراحی صحنه – نمایش عروسی و عکاسی، باید پرینت کارت آزمون و رزومه ای فعالیت های هنری را در اختیار داشته باشید. داوطلبان مجسمه سازی هم باید تخته شاسی بزرگ و کاغذ مناسب به همراه داشته باشند. لازم است که داوطلبان رشته عکاسی، عکس های شاخص خود را به جلسه آزمون ببرند.

نکات مهم برای داوطلبان بخش آزمون عملی کنکور هنر رشته های موسیقی

داوطلبان رشته های موسیقی در آزمون عملی کنکور هنر، کاری به نسبت سخت تر از بقیه بر عهده دارند. در رشته موسیقی ایرانی، مفاد آزمون در ۲ بخش ارائه می شود:

۱-بخش اول

 • سرایش که خواندن ملودی در گام های ماژور- خواندن ملودی در گام های مینور یا مد ایرانی است.
 • وزن خوانی ترکیبی و ساده
 • شنوایی (تک صدایی ملودی تنال- دو صدایی:‌تشخیص فواصل ملودیک و هارمونیک)

۲-بخش دوم

 • اجرای یکی از سازهای موسیقی سنتی ایرانی شامل تار، سه تار، سنتور، نی، کمانچه،‌قانون، رباب، عود و قیچک
 • اجرای یک ردیف از ردیف های معتبر موسیقی ایرانی
 • دو آواز به انتخاب داوطلب و اجرای سه گوشه به پرسش داوران
 • قطعه نوازی که اجرای دو قطعه تخصصی ساز به انتخاب داوطلب و اجرای یم قطعه به پرسش داوران است.

توجه داشته باشید که در رشته موسیقی جهانی، مفاد آزمون در ۲ بخش ارائه می شود:

۱-بخش اول

 • سرایش (خواندن ملودی در گام های مازور و مینور- وزن خوانی ترکیبی و ساده)
 • شنوایی (یک صدایی ملودی تنال)
 • دو صدایی (تشخیص فواصل ملودیک و هارمونیک)

۲-بخش دوم

 • اجرای یکی از سازهای موجود در ارکسترهای سمفونیک (به استثنای سازهای ضربی)
 • اجرای سه قطعه کامل از دوره های باروک،‌کلاسیک و رمانتیک

قابل ذکر است که همراهی پیانو برای داوطلبان غیر از پیانو و گیتار الزامی خواهد بود.

مفاد آزمون آهنگسازی در گروه ازمایشی هنر در کنکور ۱۴۰۲

در رشته آهنگسازی، مفاد آزمون شامل ۳ بخش است:

بخش اول

 • هارمونی به صورت کتبی شامل یک سوال باس شماره گذاری شده
 • ساز شناسی ایرانی و جهانی به صورت کتبی ۱۵ سوال

بخش دوم

 • سرایش (خواندن ملودی در گام های ماژور و مینور- وزن خوانی ترکیبی و ساده)
 • شنوایی (یک صدایی ملودی تنال – دوصدایی)

بخش سوم

 • پیانو (دوره های باروک- کلاسیک-رمانتیک)

مجموعه نکاتی که در این گفتار ارائه شد، میتواند راهنمای خوبی برای علاقمندان به شرکت در گروه آزمایشی هنر در کنکور سال ۱۴۰۲ باشد. مشاوران مجرب و مدرسان رشته هنر در مجموعه بزرگ مشاور گروپ از ساعت 8 صبح تا 12 شب آماده ارائه هرگونه مشاوره و راهنمایی در زمینه تهیه منابع، برنامه ریزی و آزمون عملی کنکور هنر و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشند.

سوالات متداول آزمون عملی کنکور هنر

✔️جزئیات آزمون عملی کنکور هنر ۱۴۰۱ به چه صورت است؟

✔️مشاور گروپ در این مقاله، جزئیات آزمون عملی کنکور هنر برای رشته های مختلف را به صورت مستقل خدمت شما عزیزان آورده است.

✔️نحوه برگزاری آزمون عملی کنکور هنر چگونه است؟

✔️نام نویسی در آزمون عملی کنکور هنر از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org صورت می گیرد. توضیحات تکمیلی در این مقاله آمده است.

✔️زمان برگزاری آزمون عملی کنکور هنر کی است؟

✔️️زمان برگزاری آزمون عملی کنکور هنر به طور معمول اواخر مرداد و اوایل شهریور ماه خواهد بود. زمان دقیق برگزاری آزمون عملی هنر در این مقاله گفته شده است.

3.7/5 - (9 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه آزمون عملی کنکور هنر

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
 1. ..

  سلام
  میشه بهم بگید
  برای رشته هنر تو آزمون عملی موضوع رو همراه با عکس میدن یا همونطوری یه موضوع می‌نويسن و ما باید بکشیم.؟
  میشه جواب بدین لطفا
  من اصلا اطلاعات ندارم 😢
  و اینکه اونجا کاغذ رو خودشون میدن یا خودمون باید ببریم؟

  پاسخ
 2. FaFa

  سلام وقت بخیر میشه لطفا بگید حداقل ابعاد کاغذ برای آزمون عملی نقاشی چقدر باید باشه؟
  و اینکه برای آزمون عملی نقاشی فقط استفاده از مداد رنگی مجاز هست؟

  پاسخ
 3. یاس

  سلام وقتتون بخیر ببخشید رشته مجسمه سازی نیشابور امسال یعنی99با سوابق تحصیلی هم میگیره ایا ازمون عملی داره یانه ؟

  پاسخ
 4. سحر

  سلام.اتفاقا که ازمون عملی باعث غربالگری میشه تا کسایی که صرفا بخاطر حفظیاتشون کنکورو خوب دادن و استعداد ندارن وارد دانشگاه های هنر نشن.و یه فرجه خوب برا هنرستانیاست تا اون همه تلاشو زحمتی که سرکلاسای عملیشون کشیدن فقط بخاطر کنکور از دست ندن.اگه قرار باشه وضعیت برا همه یکسان نباشه که هر کسی که استعداد هنر نداره صرفا بخاطر نمره کتبیش وارد دانشگاهای خوب هنر میشه و این اجهاف بزرگی درحق هنرستانیاست.کسی که علاقه داره تو هر رشته ای که باشه تلاششو میکنه تا خودشو تو ازمون عملی بالا بکشه و اونچه لیاقتشه بهش برسه.

  پاسخ
 5. F

  سلام دوستان خودتون یکم انصاف داسته باشین
  اون بچه هایی که رشته شون هنر هس و کلی زحمت کشیدن در طول سال قطعا باید یه فرق با بقیه داشته باشن دیگه
  بعدم این که شما چه رشته ای بودی اصلا مهم نیس ، چون همه کسایی که قبول شدن اخر قراره تو یک کلاس جمع شن و قطعا باید یه چیزایی از نقاشی و رشته ای که توش هستن بلد باشن
  وگرنه چه کاریه یه دفعه ازمونم نمی گرفتن همه رو قبول می کردن ،و اگه قرار بود اسون باشه به یه بچه می گفتن برو نقاشی بکش
  شما رشته هنرو خیلی دسته کم گرفتی
  من خودم تجربیم ولی واقعا به بچه های هنر حق می دم و این بی انصافیه با شمایی که رشتت یه چیز دیگه اس فرق نداشته باشن، هر کسی مزد زحمت خودشو می گیره

  پاسخ
 6. سمانه

  سلام
  منابعی که در بالا ذکر شده برای نظام قدیمی ها هم همونه ؟؟؟ با همون ضریب ؟؟؟

  پاسخ
 7. سمانه

  سلام. من امسال کنکور هنر دادم و رتبم شد ۷۰۰ منطقه دو در زیرگروه دو. و در ازمون عملی نقاشی و گرافیک شرکت کردم. ولی چون رشته خودم تجربی بود و کار نکرده بودم خ خوب ندادم. و اصلا در حد استعداد خودم نتونستم ارائه بدم. قبلا شنیده بودم ازمون عملی اهمیتش خ کمتر از کنکوره ولی الان میگن حتی با رتبه خوب و ازمون عملی متوسط نمیتونم دانشگاه خوبی قبول شم و یکی از داوطلبان پارسال بم گفت میتونی غیر انتفاعی قبول شی…. من هدفم رشته گرافیک یا نقاشی دانشگاه های تهران یا فرهنگیانه یعنی نمیتونم دانشگاه های خوب قبول شم. رتبم احتمالا میخوره ولی میگن حنما باید ازمون عملی نمره بالایی بیاری .ینی سازمان سنجش بین کسانی که رشته دبیرستانشون هنر بوده و کسی که مثلا تجربی و ریاضی بوده در یه حد کار عملی شون رو میسنجه ؟بعد از این همه تلاش بخاطر ی نقاشی ک نتونستم اونروز به دلیل مشکلی ک روز ازمون برام پیش اومد نمیتونم به هدفم برسم؟؟؟؟؟ در ضمن سال دومم هست که کنکور میدم ونه خودم میتونم ونه دیگ خانوادم اجازه میدن بمونم ی سال دیگ…. چکار کنم خ استرس دارم. ممنون میشم کمکم کنید.

  پاسخ
  1. ریحانه

   منم همین سوال رو دارم
   امسال میخام کنکور بدم دوس دارم تو رشته عکاسی قبول شم ولی خب چون رشتم انسانی بوده نمونه کاری ندارم
   باید ی فرقی بین کسایی ک رشته هنر بودن با کسایی ک نظری بودن باشه
   الان شما قبول شدین؟

   پاسخ
  2. ال

   کاری ندارم پیام مال خیلی وقت پیشه ول اخه چه ربطی داره منم تجربیم و میخوام کنور هنر بدم و بله برعکس اینکه با تئوری هنرمند قبول کنن خیلی مسخرست ملومه که باید خیلی مهم باشه شماهم اگ جدی میگرفتین کنور هنرو که وقتی میخواین دانشگاه تهران قبول شین نیازه عملیتون خوب باشه شاید قبول میشدین و رتبه 700 کشوری هم تو کنکور هنر مهم نیس رتبتون میره داخل زیرگروهی که میخواین برید و بعد با نمره عملی جمع میشه اگ میخواد کسی قبول بشه باید کار کنه رو طراحیش توقع چی دارین؟ مثلا دانشگاه تهران بیاد یه هنرجویی که حتی اصول اولیه هم بلد نیس قبول کنه؟حواستون هس این هنره نه تجربی که با یه مشت اطلاعات فقد بری بالا؟ عملی حتی از الانم باید تاثیرش بیشتر باشه

   پاسخ
 8. شیدا

  سلام برای شرکت درازمون عملی هنر رشته یگرافیک چه وسایلی به همراه خود ببریم؟

  پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1404
نصب اپ دانش آموزی