آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری

جهت مشاوره در زمینه آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402 : رئیس سازمان سنجش آموزش کشور مهمترین مسائل کنکوری و پذیرش دانشجو را اعلام کرد و از برنامه ریزی برای حذف آزمون متمرکز دکتری و سرنوشت تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ خبر داد.


آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 99

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402


مهمترین تغییرات کنکوری سال ۱۴۰۲

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با صدور اطلاعیه‌ای، مهم‌ترین تغییرات سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را اعلام کرد.

به گزارش مشاور گروپ،

مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با صدور اطلاعیه‌ای، مهم‌ترین تغییرات سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی را اعلام کرد.

در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع دانش‌آموزان و والدین گرامی می‌رساند بر اساس مصوبات جلسات ۸۴۳، ۸۵۵ و ۸۶۳ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و جلسات ۳۱ و ۳۲ شورای سنجش و پذیرش، مهم‌ترین تغییرات سازوکار ورود به آموزش عالی در رشته محل‌های پرمتقاضی به شرح زیر است:

۱-پذیرش متقاضیان یک‌مرتبه در سال، بر اساس ترکیب نمرات سوابق تحصیلی و آزمون سراسری انجام خواهد شد؛ در این فرایند، سهم سابقه تحصیلی که تاکنون به‌صورت تأثیر مثبت بود، قطعی است.

۲-سابقه تحصیلی شامل نتایج امتحانات نهایی است که به‌صورت استاندارد و هماهنگ کشوری برگزار می‌شوند؛ سهم این نمرات برای پذیرش در سال تحصیلی آینده (۱۴۰۳-۱۴۰۲) ۴۰ درصد قطعی است.

عناوین و ضرایب سابقه تحصیلی را از پیوست یک    دریافت کنید (صرفاً برای ورود به آموزش عالی در سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲).

۳-آزمون سراسری دومرتبه در سال برگزار خواهد شد و نتایج آن برای دو سال معتبر است (جزئیات برگزاری این آزمون توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود).

۴-دروس عمومی از آزمون سراسری حذف و سنجش آن‌ها صرفاً از طریق امتحانات نهایی خواهد بود. لازم به ذکر است نه‌تنها سهم این دروس در نمره کل کاهش نیافته، بلکه در برخی از گروه‌های آزمایشی افزایش داشته است.

۵-پذیرش در رشته محل‌هایی که پرمتقاضی نمی‌باشند، همچون گذشته بر اساس شیوه «صرفاً سوابق تحصیلی» خواهد بود.

مطالب مرتبط:

مصوبه «سیاست‌ها و ضوابط سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)» مصوب جلسه ۸۴۳ شورای‌عالی انقلاب  فرهنگی.

ماده‌واحده «تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه) مصوب ۱۵ تیر۱۴۰۱» مصوب جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی.

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری

نمرات پایه دوازدهم دو برابر مؤثرتر از پایه یازدهم

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402 در طرح ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی در مجموع دارای ۱۳ ماده است که با تصویب ۶ ماده اصلی آن، پروژه رنگ‌باختن کنکور چند قبضه شده و دیگر راهی برای برگشت ندارد. بر اساس این مصوبات که قرار است از سال ۱۴۰۲ اجرایی شود و بر اساس اعلام دبیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی به‌ طور قطعی در کنکورهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۲ اعمال نخواهند شد، سهم سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به ۶۰ درصد می‌رسد و سهم کنکور ۴۰ درصد خواهد بود.

علیرضا منادی‌سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش مجلس و عضو شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در این‌ باره به همشهری گفت: «از سهم ۶۰درصدی که به سوابق تحصیلی دانش‌آموزان اختصاص داده شده است، معدل پایه یازدهم به اندازه ۲۰ درصد و معدل پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد تأثیر خواهد داشت.»

دروس عمومی از کنکور حذف می‌شود

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402 «بر اساس مصوبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، سنجشی که در کنکور انجام می‌شود فقط مربوط به دروس تخصصی خواهد بود و در بخش سوابق تحصیلی نیز دروس عمومی مورد ارزیابی و سنجش قرار خواهد گرفت.»

محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش نیز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «با تصمیم شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه به ۶۰ درصد ارتقا یافت. نتایج امتحان پایه دوازدهم سهم عمده‌ای در قبولی در رشته‌های پرمتقاضی خواهد داشت. یعنی اهمیت‌یافتن اهداف دوره‌های تحصیلی و کاستن از تأثیرات آسیب‌زای کنکور بر نظام آموزشی تربیتی.»

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی نیز در این‌ باره می‌گوید: «با تأثیر ۶۰ درصد سوابق تحصیلی و ۴۰ درصد آزمون کنکور، علاوه بر اضطراب‌زدایی از داوطلبان کنکور به‌خصوص در رشته‌های پرمتقاضی، فرصتی فراهم می‌شود تا عمق یادگیری دانش‌آموزان سنجش شود. واقعیت این است که دانش‌آموز ۱۲ سال تحصیل می‌کند و این ۱۲ سال تحصیل باید در موفقیت او برای ورود به دانشگاه بروز داشته باشد.»

ماجرای انتقاد به افزایش تأثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402 هر چند افزایش سهم سوابق تحصیلی در نظام سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی رسیده اما با انتقادهایی نیز از سوی برخی اعضای این شورا همراه بوده است؛ به‌ طوری که حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در جلسه اخیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، انتقادهایی با این مضمون مطرح کرده که با افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو، نوعی بی‌عدالتی آموزشی در حق دانش‌آموزانی که در مناطق محروم با امکانات کم تحصیل می‌کنند در مقایسه با دانش‌آموزانی که در شهرها و مناطق با امکانات بیشتر به مدرسه می‌روند و می‌توانند معلم خصوصی بگیرند، ایجاد می‌شود.

سوگیری به سمت مناطق محروم در سهمیه‌ها

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402 این عضو شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با همشهری تصریح کرد: «در پی تذکر درباره این بی‌عدالتی، مقرر شد تا این بی‌عدالتی از طریق امتیازاتی که در سهمیه‌ها برای دانش‌آموزان مناطق محروم لحاظ می‌کنند، به نوعی جبران شود.»

موضوع دیگری که برخی منتقدان افزایش سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو عنوان می‌کنند، رقم‌خوردن بی‌عدالتی آموزشی بین دانش‌آموزانی است که در مدارس غیر انتفاعی و دولتی تحصیل می‌کنند. علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و عضو حقوقی شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در این‌ باره می‌گوید: «آن چه در سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود، نمرات امتحانات نهایی و سراسری است. بنابراین شائبه این که دانش‌آموزان مدارس غیر انتفاعی در برخی موارد مورد ارفاق قرار گیرند و به این خاطر از دانش‌آموزان مدارس دولتی جلو بزنند، اصلا امکان ندارد.»

دبیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی نیز در واکنش به انتقادها تصریح می‌کند: «مرکز سنجش آموزش‌وپرورش این امکان را فراهم کرده که در امتحانات نهایی دانش‌آموزان، سؤالات استانداردشده در سراسر کشور مورد آزمون قرار بگیرد و امیدواریم که این روش شرایطی را فراهم کند که داوطلبان به‌صورت عادلانه‌تر به دانشگاه وارد شوند.»

برگزاری ۲ کنکور در سال

آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402 اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی همچنین تصویب کرده‌اند که آزمون کنکور برای دروس تخصصی ۲ بار در سال برگزار شود و نتایج امتحانی که از لحاظ سوابق تحصیلی و اختصاصی کنکور سراسری گرفته می‌شود تا ۲ سال اعتبار داشته و دانش‌آموزان می‌توانند از نتایج آن تا ۲ سال استفاده کنند. عاملی، دبیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی درباره این مصوبه نیز می‌گوید: «این که کنکور ۲ بار در سال برگزار شود، موجب برداشته‌شدن فشار و اضطراب از روی دانش‌آموزان شده و آنها دیگر از این بابت نگرانی ندارند که پس از شرکت در کنکور، تا سال دیگر فرصت دیگری نخواهند داشت.»

تعیین شرط معدل برای ورود به هر دانشگاه

مصوبه دیگر شورای انقلاب فرهنگی ناظر بر اختیاردادن به دانشگاه‌ها در پذیرش نهایی دانشجو است؛ به این ترتیب که دانشگاه‌های کشور می‌توانند برای پذیرش دانشجو حد نصاب معدل در نظر بگیرند. دبیر شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی درباره جزئیات این مصوبه هم گفت: «دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخصی پایین‌تر باشد، این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.»

کدام ماده‌های طرح جراحی کنکور هنوز تصویب نشده‌اند؟

منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش مجلس در تشریح ماده‌های دیگر طرح ساماندهی سنجش و پذیرش دانشجو که هنوز به تصویب شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی نرسیده است، از تخصیص ۳۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی از فارغ‌التحصیلان دوره لیسانس و همچنین بحث و بررسی ماده مربوط به سهمیه‌ها نام برد و گفت: «البته همه سهمیه‌ها حفظ می‌شوند منتها یک تغییراتی هم ممکن است ایجاد شود. حال باید دید این تغییرات به نفع سهمیه است یا به ضرر آن.»

حسینعلی شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، نیز درباره پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس تأکید کرد: «در صورتی موافق پذیرش دانشجوی پزشکی از لیسانس هستم که ظرفیت فعلی پذیرش دانشجوی پزشکی از دیپلم حفظ شود.»

هدف این پیشنهاد این است که سهمیه ها محدودتر، ساده تر، قابل فهم تر و عدالت محور تر شوند تا بچه های خوب در کشور بمانند و از ورود به دانشگاه ها ناامید نشوند.

امتیاز شما به این مقاله

جهت مشاوره در زمینه آخرین و مهمترین تغییرات کنکور سراسری 1402

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
  1. Fahim

    عدالت آموزشی زمانی برقرار میشه که تنها سهمیه مناطق وجود داشته باشه و بقیه افراد هم از جهات دیگه تامین بشن ن اینکه حتی کارمندای رده بالا جهاد کشاورزی هم سهمیه داشته باشن واقعا مسخره بازیه ک حرف از عدالت هم زده بشه

    پاسخ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

نصب اپ دانش آموزی