آخرین جزئیات از نحوه برگزاری آزمون سراسری 1400

تعویق کنکور ۱۴۰۲

جهت مشاوره در زمینه آخرین جزئیات از نحوه برگزاری آزمون سراسری 1400

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

نحوه برگزاری آزمون سراسری 1400 : نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰,کدام معدل در کنکور 1400 تاثیر دارد,چگونگی تاثیر معدل در کنکور 1400,نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1400,نحوه تاثیر معدل در کنکور 1400,معدل بالای چند در کنکور 1400 تاثیر دارد,تاثیر معدل در کنکور 1401,تاثیر مثبت معدل در کنکور 1400 یعنی چه,آخرین اخبار تاثیر معدل در کنکور 1400,افراد معاف از تاثیر معدل در کنکور 1400,تاثیر معدل در کنکور 1400 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید,تاثیر معدل در کنکور 1400 برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی

نحوه برگزاری آزمون سراسری 1400

نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰,کدام معدل در کنکور 1400 تاثیر دارد,چگونگی تاثیر معدل در کنکور 1400,نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1400,نحوه تاثیر معدل در کنکور 1400,معدل بالای چند در کنکور 1400 تاثیر دارد,تاثیر معدل در کنکور 1401,تاثیر مثبت معدل در کنکور 1400 یعنی چه,آخرین اخبار تاثیر معدل در کنکور 1400,افراد معاف از تاثیر معدل در کنکور 1400,تاثیر معدل در کنکور 1400 برای داوطلبان نظام قدیم و جدید,تاثیر معدل در کنکور 1400 برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهیسر فصل ها

شرایط برگزاری کنکور 1400

جزئیات برگزاری کنکور 1400

کنکور 1400 نظام قدیم و نام جدید ؟ !

 

مشاور گروپ

تاثیر معدل در کنکور 1400 مثبت یا قطعی ؟

ترمیم معدل کنکور 1400

کنکور 1400 با کنکور و بدون کنکور برگزار می شود ؟

 

آخرین اخبار کنکور 1400 را در زیر دنبال کنید :

بروز شده در 22 آبان 99


اطلاعیه سازمان سنجش : کنکور 1400 نظام قدیم برگزار نمی شود

بدين‌وسيله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون سراسری سال 1400 مي‌رساند، بنا به درخواست تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس محترم شورای اسلامی مبنی بر بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال براساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400، موضوع درجلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه 25) مورخ 20/8/99 مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرار گرفت و مصوبه جلسه 24 شورای مذکور مورخ 22/7/99 مجدداً مورد تائید و مقرر گردید، آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار ‌شود.


نحوه برگزاری کنکور 1400

چگونگی برگزاری کنکور 1400 نیز احتمالا همانند سال های اخیر است، هر چند مجلس و شواری عالی انقلاب فرهنگی به دنبال این مورد هستند که در طرحی با عنوان ساماندهی و حذف کنکور از کنکور 1400 تغییراتی را در شیوه برگزاری اعمال کنند، اما با توجه به شرایط پیش بینی می شود کنکور سال 1400 نیز همانند کنکور سال های گذشته برگزار شود.

کنکور سراسری اصلی ترین راه ورود به رشته های با آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد است که هر سال توسط سازمان سنجش برگزار شده و امکان ادامه تحصیل را برای متقاضیان رشته های مختلف گروه آزمایشی تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان فراهم می کند .

از سال 92 که ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده داوطلبان در یک آزمون جامع و هماهنگ شرکت کرده و به منظور اعلام علاقه مندی خود به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه می کنند . زمان ثبت نام این ماراتن برای کنکور 1400 ، نیمه دوم بهمن ماه 99 است .

این داوطلبان تا زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۰ یعنی دهه دوم تیر ماه فرصت خواهند داشت به مطالعه منابع کنکور گروه آزمایشی مورد علاقه پرداخته و آمادگی لازم را برای حضور در جلسه آزمون کسب کنند . البته داوطلبانی که فرم ثبت نام را در سایت سازمان سنجش تکمیل کرده اند یک هفته قبل از زمان برگزاری کنکور سراسری باید کارت ورود به جلسه دریافت کنند .

داوطلبان بعد از شرکت در جلسه کنکور منتظر مرحله اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و مرحله سرنوشت ساز انتخاب رشته هستند تا کد رشته محل های مورد علاقه خود را در فرم انتخاب رشته کنکور سراسری و فرم انتخاب رشته دانشگاه آزاد به ترتیب در سایت sanjesh.org و azmoon.org وارد کنند .

در آخر ، سازمان سنجش به منظور اطلاع داوطلبان از قبولی یا عدم قبولی در مرحله انتخاب رشته ، نتایج نهایی کنکور را در سایت خود منتشر می کند و یک هفته بعد به منظور بررسی شانس قبولی در کد رشته محل های انتخابی ، کارنامه سبز کنکور سراسری را منتشر می کند .


نحوه طراحی سوالات کنکور 1400

کنکور سراسری 1400 در واقع اولین کنکوری است که پس از این تغییرات بر مبنای کتاب های درسی جدید برای همه داوطلبان برگزار می شود و این مسئله برای متقاضیانی که با کتاب های نظام قدیم فارغ التحصیل شده اند و حال داوطلب شرکت در کنکور 1400 هستند سردرگمی بوجود می آورد .

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده ، طراحی سولات کنکور 1400 به یک صورت و آن هم بر اساس منابع نظام جدید است . یعنی در کنکور سراسری ۱۴۰۰ تنها یک نوع سوال از کتاب های نظام جدید ( کتاب های پایه های دهم ، یازدهم و دوازدهم ) برای همه متقاضیان شرکت در کنکور سراسری اعم از نظام قدیم و نظام جدید طراحی می شود .

آیا کنکور 1400 نظام جدید است یا نظام قدیم؟

طبیعتا داوطلبان نظام قدیم نیز می خواهند شانس خود را مجددا امتحان کنند و خود را برای کنکور 1400 آماده کنند، اما سوالاتی که برایشان پیش می آید این است که آیا کنکور 1400 نظام قدیم دارد؟، کنکور 1400 برای نظام قدیم برگزار می شود؟ ،که در پاسخ به این داوطلبان نظام قدیمی باید گفت که سازمان سنجش در کنکور 98 و 99 برای همکاری با داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم دو سری سوالات متفاوت را طراحی کرد ،یعنی هر سری از داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید فقط به سوالات خود پاسخ می دادند.


تاثیر معدل در کنکور 1400 چگونه است؟

تاثیر معدل یا همان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ماجرای طولانی دارد و باعث می شود تا نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در کنکور آن ها تاثیر گذار باشد، اما دو بحث وجود دارد؛ اینکه تاثیر معدل مثبت باشد و در صورتی که به نفع داوطلبان باشد در کنکور تاثیر داده شود یا اینکه تاثیر معدل قطعی باشد و به این معنی که در هر صورت نمرات در کنکور و نتیجه نهایی تاثیر داده شود.

ترمیم معدل برای کنکور 1400 چگونه است؟

برخی از داوطلبان ،در نمرات امتحان نهایی نتواسته اند نتیجه دلخواه را کسب کنند و از آنجایی که این نمرات می تواند در کنکور موثر باشد،به دنیال راهی برای جبران این نمرات هستند،که آموزش و پرورش ترمیم معدل را به این گونه از داوطلبان پیشنهاد می کند که می توان در شهریور و دی و خرداد برای شرکت در ترمیم معدل کنکور 1400 اقدام کرد.

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1400

چند سالی است که سازمان سنجش ، بحث تاثیر معدل در کنکور سراسری را مطرح کرده است . به طور حتم می توان گفت تاثیر معدل ( قطعی ، مثبت ؟ ) در کنکور ۱۴۰۰ برای شرکت کنندگان به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است . دارندگان دیپلم نظام جدید یا قدیم و پیش دانشگاهی رشته های انسانی ، ریاضی ، تجربی و علوم و معارف اسلامی که یک یا چند درس خود را به صورت امتحان نهایی ، سراسری یا کشوری داده اند ، مشمول تاثیر معدل در کنکور سراسری می باشند .

از سال 84 تاکنون روال تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت برای مشمولان اعمال شده است و میزان تاثیر آن برای هر یک از داوطلبان با توجه به سال فارغ التحصیلی و نظام آموزشی و مدرک تحصیلی بر اساس توضیحات جدول زیر و مثبت بوده است .

تاثیر مثبت به آن معنی است که معدل های دیپلم و پیش دانشگاهی در قبولی متقاضیان نقش مثبت دارد و این نقش تنها به سود داوطلب است و نه ضرر او .

منظور از تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 چیه؟

در حال حاضر برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهم که امتحانات پایان ترم آن ها به صورت هماهنگ و نهایی برگزار شده است ، سوابق تحصیلی کنکور 99 نظام جدید گفته می شود،لازم به ذکر است که در حال حاضر امتحانات پایه یازدهم شامل سوابق تحصیلی نمی شود و تنها امتحانات نهایی دوازدهم به عنوان سابق تحصیلی در نظر گرفته می شود.
و برای داوطلبان نظام قدیم نیز که امتحانات سال سوم دبیرستان آن ها به همراه سایر دروس پیش دانشگاهی که به صورت نهایی و کشوری برگزار شده، سوابق تحصیلی کنکور 99 نظام قدیم گفته می شود.

میزان تاثیر معدل در کنکور 1400 پس از جلسه شورای سنجش و پذیرش در این مطلب قرار می گیرد که می تواند به صورت مثبت یا قطعی در نظر گرفته شود.

آخرین اطلاعیه سازمان سنجش در رابطه تاثیر معدل کنکور 1400 چیه؟


میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 همانند سال 1399 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است و مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر سوابق تحصیلی آزمون سال 1400همانند سال 1399 می‌باشد.

تاثیر معدل کنکور 1400 برای داوطلبان نظام جدید

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1399 يا 1400 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

تاثیر معدل کنکور 1400 برای داوطلبان نظام قدیم

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال 1384 الي 1397 در نظام آموزشي قبلي اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم)‌ به ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت و داوطلبان داراي مدرك پيش دانشگاهي رياضي و فيزيك، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود دوره پيش دانشگاهي (پايه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال مي شود. در مجموع ميزان تأثير سوابق تحصيلي حداكثر 30 درصد است و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

تاثیر معدل کنکور 1400 شامل چه کسانی نمی شود؟

افرادی که دیپلم خود را قبل از سال های 1384 کسب کرده اند و سایر داوطلبانی که غیر از دو مورد فوق می باشند شامل تاثیر معدل نمی باشند و هم چنین افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال 91 دریافت کرده اند شامل تاثیر نمرات پیش دانشگاهی نمی شوند .

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400 برای داوطلبانی که دیپلم غیر مرتبط دارند چگونه است؟

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1400 برای داوطلبانی که دیپلم غیر مرتبط دارند نیز به این صورت است که این افراد نیز شامل تاثیر معدل می شوند اما با توجه به دیپلم میزان تاثیر معدل متفاوت خواهد بود.(در این رابطه می توانید مطلب تاثیر معدل برای رشته های غیر مرتبط با دیپلم)

نسبت به دیپلم های مرتبط شامل تاثیر معدل کمتری می باشند.

به طور مثال داوطلبی که دیپلم ریاضی یا انسانی دارد و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد،سوابق تحصیلی آن با توجه به دروس موجود محاسبه می شود و کمتر از درصد مورد نظر در آن سال(مثلا در کنکور 98 : تاثیر معدل 30 درصد ) می باشد.

افراد معاف از تاثیر معدل در کنکور 1400

طی بخشنامه ای دو گروه زیر از تاثیر معدل در کنکور سراسری معاف هستند:

افرادی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده اند.

افرادی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از سال ۱۳۹۱ دریافت کرده اند.

شرایط شرکت در ترمیم معدل کنکور 1400

این طرح به داوطلبانی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی کسب نکرده اند را جبران کنند. داوطلبان تنها یکبار فرصت دارند نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کنند. خب شاید به این فکر بیفتید اگر نمره پایین تری بدست آوردیم چه می شود؟

شرکت در این طرح برای شما هیچ ضرری ندارد، زیرا نمره بالاتر برای شما لحاظ می شود. پس اگر در نمره پایین تری نسبت به نمره بار اول خود بیاورید، همان نمره اول برای شما لحاظ می شود و اگر نمره بیشتر بیاورید، نمره بار دوم برای شما لحاظ می شود.

اگر تاثیر معدل کنکور 1400 قطعی بشه چگونه نمرات را ارتقا دهیم؟

اگر به هر دلیل در کنکور 1400 بر خلاف سالهای گذشته تاثیر معدل قطعی در نظر گرفته شود(که برای 1400 نیز تاثیر مثبت در نظر گرفته شد)، که البته امیدواریم تا زمانی که شرایط و امکانات برای تمام داوطلبان یکسان نباشه،تاثیر معدل قطعی در نظر گرفته نشود،ولی اگر این اتفاق رخ داد می توانید از ترمیم معدل دروس استفاده کنید .

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400 برای دانش آموزان کاردانش و فنی و حرفه ای چگونه است؟

دانش آموزان رشته های کاردانش و فنی و حرفه ای نیز می توانند در یکی از رشته های (ریاضی یا تجربی یا انسانی) شرکت کنند ،این داوطلبان شامل تاثیر معدل در کنکور 1400 نمی باشند و اگر تمایل به اعمال تاثیر سوابق تحصیلی دارند باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر شرکت کنند.

تاثیر معدل دهم و یازدهم در کنکور 1400 چگونه است؟

در حال حاضر تنها در پایه دوازدهم امتحانات نهایی برگزار می شود و به همین دلیل نیز تنها از پایه دوازدهم به عنوان سابقه تحصیلی یاد می شود و معدل پایه دهم و یازدهم تاثیری در کنکور ندارند.

شرایط مهم ثبت نام و برگزاری کنکور سراسری 1400

در کنکور سراسری 1400 نیز همانند سال‌های اخیر، آزمون دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد مشترک برگزار می‌شود و متقاضیان هر دو دانشگاه در یک آزمون مشترک شرکت داده می‌شوند.

با وجود ادغام برگزاری کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، انتخاب رشته آنها جداگانه خواهد بود و داوطلبان دانشگاه سراسری باید از طریق سایت sanjesh.org و داوطلبان دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org انتخاب رشته نمایند.
در کنکور سراسری 1400 داوطلبان در صورت علاقه‌مندی می‌توانند علاوه بر شرکت در گروه آزمایشی اصلی ریاضی، تجربی و انسانی در یک یا هر دو گروه آزمایشی شناور هنر و زبان نیز شرکت نمایند و هیچ محدودیتی برای ثبت نام 2 یا 3 گروه آزمایشی اصلی وجود ندارد.

هر داوطلب حداکثر می‌تواند در یک گروه آزمایشی اصلی ریاضی، تجربی و انسانی شرکت کند.

به ازای هر گروه آزمایشی یک کارت ورود به جلسه منتشر می‌شود و داوطلبی که در بیش از یک گروه آزمایشی شرکت کرده است، باید کارت ورود به جلسه هر کدام را جداگانه تهیه و در زمان حضور در حوزه امتحانی به همراه داشته باشد.
زمانبندی برگزاری آزمون 5 گروه آزمایشی طوری برنامه ریزی می‌شود که داوطلبان متقاضی شرکت در چند گروه ازمایشی با تداخل زمانی مواجه نشوند.
داوطلبان می‌توانند با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا مدرک دیپلم نظام جدید، در هر یک از گروه های آزمایشی مورد علاقه خود ثبت نام نمایند. مثلا داوطلبی که مدرک دیپلم نظام جدید ریاضی دارد، می‌تواند در کنکور تجربی ثبت نام کند.
نحوه اعمال سوابق تحصیلی برای داوطلبی که در گروه آزمایشی مغایر با مدرک تحصیلی خود ثبت نام کرده است، متفاوت خواهد بود و فقط سوابق تحصیلی دروس مشترک اعمال خواهد شد.

 تفاوت میان تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل کنکور 1400

تاثیر مثبت معدل در کنکور 1400 یعنی چه؟ به زبان خیلی ساده تاثیر مثبت معدل می گوید برای داوطلب دو نمره بساز، یک نمره کنکور و یک نمره سوابق تحصیلی که شامل (برای مثال : سی درصد معدل سال دوازدهم) است؛ و اگر نمره سوابق تحصیلی باعث کاهش نمره کنکور شود، تاثیر مثبت معدل اثر داده نمی شود بنابراین بستگی به نمره کنکور دارد .
اگر داوطلبی نمره کنکور بیشتری نسبت به نمره سوابق تحصیلی داشته باشد، نمره متوسطه اثر داده نمی شود تا نمره کنکور کاهش پیدا نکند.

تاثیر قطعی معدل در کنکور 1400 یعنی چه؟ اما در مورد تاثیر قطعی معدل نیز می توان گفت؛ که داوطلب هر نتیجه ای در کنکور کسب کند نمره سوابق تحصیلی که شامل (برای مثال : سی درصد معدل سال دوازدهم) در نتیجه نهایی و تعیین رتبه تاثیرگذار خواهد بود ،حال این تاثیر چه به نفع داوطلب باشد چه نباشد در نتیجه نهایی آن موثر خواهد بود.

– تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ به نفع یا ضرر داوطلبان؟

طی چند سال گذشته آموزش و پرورش سعی داشته به دلایل مختلفی نقش تاثیر معدل در کنکور 99 را پر رنگ کند،اما در واقعیت دانش آموزان زیاد موافق این طرح نیستند. به گونه ای که در نظرسنجی که توسط سازمان سنجش از میان داوطلبان کنکوری انجام شد ،طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند ،هم چنین در نظر سنجی دیگری که در شبکه یک سیما در برنامه «مناظره» با حضور موافقان و مخالفان برگزار شد 87 درصد داوطلبان موافق تاثیر مثبت کنکور بودند.

با توجه به این نظر سنجی ها و سایر تحقیق های انجام شده ؛ در حال حاضر تاثیر قطعی معدل با عدالت آموزشی مغایر است و براساس گزارش های سازمان سنجش و پذیرش تاثیر قطعی معدل به زیان دانش‌آموزان به ویژه دانش آموزان مناطق محروم است،که خوشبختانه در کنکور سال 99 نیز به صورت مثبت تاثیر معدل در نظر گرفته می شود.

آخرین اخبار تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1400 :

29 مهر 99

اطلاعیه سنجش در رابطه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1400

میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 همانند سال 1399 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است و مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر سوابق تحصیلی آزمون سال 1400همانند سال 1399 می‌باشد.

تاثیر معدل در کنکور 1400 شامل چه داوطلبانی می شود؟

با توجه به مصوبات شوراي سنجش و پذيرش، نحوه و ميزان تأثير سوابق تحصيلي بر کنکوربه صورت تاثیر مثبت به 3 دسته 30درصد، 25 درصد و 5 درصد است. شامل افراد زیر می شود:

تاثیر 30 درصدری

آن دسته از ديپلمه­ هاي هر 3 گروه آزمایشی(ریاضی، تجربی و انسانی) و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1398 يا 1399 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آن­ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي هستند. سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به­ صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي­شود.

تاثیر 25 درصدی

آن دسته از ديپلمه ­هاي هر 3 گروه آزمایشی(ریاضی، تجربی و انسانی) و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را از سال 1384 الي 1397 در نظام آموزشي قبلي اخذ نموده ­اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به­ صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزار شده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي هستند. سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه يازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قديم)‌ به­ ميزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال می شود.

تاثیر 5 درصدی

آن دسته از داوطلبان داراي مدرك پيش دانشگاهي هر 3 گروه آزمایشی(ریاضی، تجربی و انسانی) و علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش­ دانشگاهي خود را از سال تحصيلي 91-1390 اخذ نموده ­اند و امتحانات يك يا چند درس آنها به­ صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي هستند. سوابق تحصيلي موجود دوره پيش ­دانشگاهي (پايه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قديم) به­ ميزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و با تأثير مثبت اعمال مي­شود.

در مجموع ميزان تأثير سوابق تحصيلي حداكثر 30 درصد است و به ­صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي­شود. و ساير ديپلمه­ ها (غير از بندهاي 1-1 و 1-2) مشمول اعمال سوابق تحصيلي نيستند.

معدل چند به بالا در کنکور تاثیر دارد؟

با توجه به تاثیر مثبت معدل در کنکور ۱۴۰۰ اعمال یا عدم اعمال سوابق تحصیلی برای هر داوطلب به عملکرد وی در امتحانات نهایی و آزمون تستی کنکور بستگی دارد. ممکن است تاثیر معدل برای یک داوطلب با معدل ۱۲ در صورتی که درصدهای پایینی در کنکور سراسری کسب کرده باشد اعمال گردد. از طرفی ممکن است معدل ۲۰ برای داوطلب دیگری که درصدهای بالایی در کنکور کسب کرده اعمال نشود.

در واقع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور درصورتی اعمال خواهد شد که باعث افزایش تراز داوطلب شود. بنابرین در پاسخ به این سوال که «معدل چند در کنکور تاثیر دارد» باید گفت که به عملکرد نسبی داوطلب در امتحانات نهایی و آزمون تستی جلسه کنکور بستگی دارد.

کدام معدل در کنکور تاثیر دارد؟

همانطور که گفته شد خود معدل در کنکور تاثیرگذار نیست بلکه نمرات امتحان نهایی دروس مختلف هر کدام جداگانه به عنوان سوابق تحصیلی تاثیر داده خواهند شد. اما با توجه به اینکه نمرات امتحان نهایی در نهایت معدل کتبی هر داوطلب را تعیین می کنند می توان گفت به طور غیرمستقیم معدل کتبی امتحانات نهایی در کنکور تاثیر گذار است.

معدل کل برخلاف معدل کتبی شامل نمرات همه دروس (حتی دروسی که در کنکور از آنها سوال مطرح نمی شود) بوده و همچنین نمرات مستمر و نمرات نیمسال اول نیز در آن لحاظ می گردد. بنابرین معدل کل یا معدل دیپلم هیچ تاثیری در رتبه و تراز کنکور نخواهد داشت و صرفا معدل کتبی امتحانات نهایی در کنکور اثرگذار است.

لازم به ذکر است که در پذیرش برخی دانشگاه های خاص از جمله دانشگاه فرهنگیان پس از اعلام نتایج اولیه کنکور در مرحله مصاحبه حضوری معدل کل اهمیت بیشتری داشته و شرط قبولی داشتن حداقل معدل کل ۱۴ به بالاست. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان را در سایت مشاورگروپ مطالعه کنید.

نحوه برگزاری کنکور 1400

کنکور سراسری 1400 از آنچه که انتظارش را دارید به شما نزدیک تر است. کنکور سراسری اصلی ترین راه برای ورود دانش آموزان به دانشگاه ها و رشته های معتبر و ادامه تحصیل است. کنکور سراسری هر ساله توسط سازمان سنجش برگزار می شود و دانش آموزان گروه های آزمایشی ریاضی، انسانی، تجربی، زبان و هنر در این آزمون شرکت می کنند. طبق جدید ترین تصمیماتی که سازمان سنجش اعلام کرده کرده است؛ نحوه برگزاری کنکور 1400 تغییر کرده است و داوطلبان همه گروه های آزمایشی باید در کنکور نظام جدید شرکت کنند.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1400

به دلیل ادغام ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سرسری، همه داوطلبان در یک آزمون هاهنگ و جامع شرکت می کنند. دانش آموزان برای ثبت نام باید به در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند. تاریخ ثبت نام کنکور 1400، از نیمه دوم بهمن 99 شروع می شود. داوطلبان بعد از ثبت نام و پایان امتحانات تقریبا از اواسط تیر ماه می توانند با مطالعه منایع کنکور، آمادگی لازم را برای برای حضور در آزمون پیدا کنند. داوطلبان یک هفته قبل از زمان برگزاری آزمون باید نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

منابع کنکور سراسری 1400

هر گروه آزمایشی برای دروس تخصصی اش یکسری منابع منحصر به فرد دارد. برای آشنایی با منایع مرتبط به گروه خود می توانید مطالب بهترین منابع کنکور ریاضی، بهترین منابع کنکور تجربی و بهترین منابع کنکور انسانی را در سایت مشاورگروپ مطالعه کنید.

نحوه انتخاب رشته در کنکور سراسری 1400

داوطلبان تمام گروه های آزمایشی بعد از شرکت و اتمام زمان آزمون، باید منتظر اعلام نتایج باشند، تا وارد مرحله سرنوشت ساز انتخاب رشته شوند. داوطلبان قبل از انتخاب رشته باید نسبت به آن رشته اعم از شایستگی های موردنیاز، بازارکار و آینده شغلی، درآمد و حقوق، دانشگاه های برتر در ایران و خارج، رتبه قبولی لازم اطلاعات لازم را پیدا کند. برای ای منظور می توانید مطالب موجود در قسمت معرفی رشته سایت فسفر را مطالعه کنید. داوطلبین باید بعد از انتخاب رشته در زمان اعلام شده برای انتخاب رشته در کنکور سراسری (آدرس سایت sanjesh.org) و دانشگاه آزاد

(آدرس سایت azmoon.org) باید کد رشته و کد محل موردنظر خود را در سایت های مرتبط با همان کنکور وارد کنند.

نحوه اعلام نتایج کنکور سراسری 1400

سازمان سنجش بعد از گذشت چند ماه، نتایج کنکور برای اطلاع داوطلبان از نظر قبولی یا عدم قبولی در سایت خود منتشر می کند.

تاثیر نحوه برگزاری کنکور 1400 وطراحی سوالات

در واقع کنکور 1400 اولین کنکوری است که تمام داوطلبان تنها بر اساس کتاب های درسی جدید آزمون می دهند و تنها یک دسته سوال طراحی می شود. این امر سبب سردرگمی فارغ التحصیلان با کتاب های نظام قدیم شده است. و طبق گفته های سازمان سنجش که نحوه طراحی سوالات کنکور سراسری 1400 تنها بر اساس نظام جدید و کتب درسی این نظام از پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم است و داوطلبان نظام قدیم باید خود را با این شرایط هماهنگ کنند.

نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری 1400

علاوه بر دغدغه یکپارچه بودن سوالات کنکور 1400 برای نظام جدید و قدیم، دغدغه داوطلبان این است تاثر معدل در کنکور چه می شود؟ طبق موصوبه مجلس، 85 درصد از ظرفیت سالانه دانشگاه ها باید با توجه به سوابق تحصیلی تکمیل شوند. هر چه میزان سهم سوابق تحصیلی بیشتر شود، نمره قبولی کنکور داوطلب کمرنک تر می شود. تاثیر معدل به دو طورت قطعی و مثبت است.

تاثیر معدل به صورت قطعی به ضرر دانش آموزان با سوابق تحصیلی بد، ولی کسب نمره خوب در کنکور است و برعکس. این داوطلبان باید به فکر ترمیم معدل باشند تا شانس قبولی در رشته مورد نظر خود را بالا ببرند. برای آگاهی بیشتر دررابطه با نحوه تاثیر معدل در کنکور 1400 و اینکه تاثیر معدل در کنکور شامل چه افرادی می شود، مطلب “آیا تاثیر معدل در کنکور 1400 ؛ مثبت است؟” را در سایت مشاورگروپ مطالعه کنید.

نگاهی به آمار تعداد داوطلبان و تعداد کارت صادر شده در کنکور 99


کنکور سراسری 99، برای گروه های آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی در طی 4 روز برگزار شد و افراد زیادی جهت شرکت و حضور در جلسه برگزاری آزمون اقدام نمودند.

البته در این بین داوطلبانی هم بودند که بنا به دلایل مختلف از دریافت کارت ورود به جلسه و شرکت در جلسه آزمون منصرف گشتند که البته یکی از مهمترین دلایل آن جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا بود. در مجموع با مقایسه شرکت کننده ها در آزمون سال 99 با سال 98 متوجه می شویم که تعداد متقاضیان گروه هنر، انسانی و زبان در کنکور سال 99 دارای افزایش بوده اما تعداد شرکت کننده های گروه آزمایشی علوم تجربی و ریاضی و فنی نسبت به سال 98 کاهش یافته است.

به شرکت کنندگان کنکور سراسری توصیه می شود در اولین فرصت نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه خود اقدام نمایند چرا که اگر داوطلب پس از دریافت کارت ورود به جلسه خود متوجه شود که اطلاعات مندرج بر روی آن با مشخصات هویتی او متناقض بوده و یا عکس متقاضی دیگری به جای عکس او الصاق گردیده است، می تواند با مراجعه به باجه های رفع نقص کارت ورود به جلسه کنکور سراسری نسبت به برطرف نمودن نواقص موجود بر روی کارت ورود به جلسه، اقدام نماید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

جهت مشاوره در زمینه آخرین جزئیات از نحوه برگزاری آزمون سراسری 1400

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تمامی حقوق این وبسایت محفوظ بوده و متعلق به مجموعه مشاور گروپ میباشد.

اعلام نتایج کنکور 1403
نصب اپ دانش آموزی